Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Számosságát tekintve a 2013-as év 11 százalékos növekedést hozott a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán Magyarországon, míg a piac becsült mérete közel két és félszeresére nőtt. A befektetők elsődleges célpontjai továbbra is az IT és a technológiai vállalatok – áll az EY legfrissebb M&A Barometerében.
"A 2013-as piaci élénkülés alapján is elmondható, hogy számos érdekes vállalat van Magyarországon, melyek egyre inkább felkeltik a külföldi nagybefektetők érdeklődését. Innovációban, szaktudásban mindig is elöl jártak a magyar vállalatok, így nem meglepő, hogy a hazai IT és technológiai szektor áll továbbra is a befektetők fókuszában" – mondja Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.
"Bár az elemzéseinkben nem jelenik meg, érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt években az állam közvetlenül és állami tulajdonú cégeken keresztül egyaránt aktív szereplője volt a hazai tranzakciós piacnak. 2013-ban azon tranzakciók összértéke, amelyben az állam valamelyik oldalon érintett volt meghaladta az 1,3 milliárd dollárt" – tette hozzá.
2013-ban a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán a régió országaiban 1467 tranzakciót hoztak nyilvánosságra. 91 publikus ügylettel Magyarország a régió 5. helyén áll, követve Törökországot, Bulgáriát, Lengyelországot és Csehországot. Ez a hazai eredmény darabszámot tekintve 11 százalékos növekedést mutat a 2012-es évhez hasonlítva.
A tranzakciók értékét hazánkban csupán 24,2 százalékban hozták nyilvánosságra. Ezek alapján a magyarországi M&A piac becsült mérete 1,28 milliárd dollár, közel két és félszerese a 2012-es 0,5 milliárd dollárnak. Ezzel szemben a régiós becsült piacméret 5,7 százalékkal 39,4 milliárd dollárra csökkent.
Hazánkban a MOL Wintershall eszközállományának felvásárlása az egyetlen nyilvános 100 millió dollár fölötti értékű tranzakció. A 100 millió dollárnál alacsonyabb ügyletek átlagos értéke itthon 9,9 millió dollár volt, mely nagymértékű emelkedést jelent a 2012-es 6,7 millióhoz képest. A legtöbb tranzakció az IT és technológiai szektorban történt, ami a teljes tranzakciószám 20 százaléka, ezt követte a média és telekommunikáció, majd a pénzügyi szolgáltatások.
Továbbra is a belföldi ügyletek uralták az eddigi trendeknek megfelelően mind a hazai, mind a regionális piacot. Itthon összesen három nagy külföldre irányuló vásárlóról számolnak be a nyilvános források. A MOL előbb említett felvásárlása, kiegészítve az omani és pakisztáni részleggel, a Richter a brazil Next Pharma-t, a GFK Hungária a Sensemetric Web & Social Media Mining vállalatot vásárolta meg.
Magyarországon elsősorban német befektetők akviráltak összesen 9 alkalommal, melyet az Egyesült Államok 7, és Lengyelország, valamint Olaszország követ 3-3 tranzakcióval.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.