szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elhangzott előadások alapján levonható az a következtetés, hogy a gazdasági kilábalás kulcsa a foglalkoztatási arány, a beruházás növelése, valamint az állam és magánadósságok csökkentése – összegezte az Adótanácsadók Egyesületének éves konferenciáján elhangzottakat Zara László elnök.

A napokban a 17. alkalommal rendez konferenciát az Adótanácsadók Egyesülete. Az adótanácsadókat, adószakértőket, könyvviteli szolgáltatókat tömörítő szakmai szervezet éves nagygyűlése rendszerint a hazai gazdasági környezet aktuális helyzetének mélyebb megismerésére, elemzésére ad lehetőséget tagjai számára. Zara László szerint az előadók egyetértettek abban, hogy a gazdasági stagnálás megszüntetése csak a piaci (nem közszférában történő) foglalkoztatás növelésével lesz elérthető. "Ugyan az elmúlt évek intézkedései igyekeztek ezt és a beruházásokat ösztönözni, de ezek nem hozták meg a várt eredményeket" - mondta az elnök.

A konferencia első napján Dr. Chikán Attila a magyar vállalatok versenyképességének kilátásairól beszélt, míg Dr. Lengyel László a társadalom és gazdaság legfontosabb dilemmáit vázolta fel. A résztvevők Dr. Juhász Pál segítségével a földtörvény várható hatásaival ismerkedhettek meg. Dr. Pitti Zoltán a vállalkozások pénzügyi beszámolóinak 2007-2012 közötti vizsgálatának eredményeit ismertette. Ő arra a következtetésre jutott, hogy a vállalkozásoknak alig fele képes pozitív eredményre, miközben a hozzáadottérték-termelő képességük és a beruházásaik folyamatosan csökkennek.

A második napon Dr. Kézdi Gábor a magyar foglalkoztatás OECD összehasonlításban évek óta nagyon alacsony szinten állandósult arányának okait és a megoldás lehetőségeit vázolta. Hangsúlyozta, hogy míg a felsőfokú végzettségűek foglalkoztatása gyakorlatilag nem marad el a német adatoktól, vannak olyan társadalmi csoportok, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek az országos eredmények javításában. Megfigyelhető ugyanis, hogy a 25 év alattiak, a 60 év felettiek, a szülő korban levő nők, a 45-59 éves férfiak és a legalacsonyabb végzettségűek körében kritikus a foglalkoztatottság.
Dr. Csillag István hangsúlyozta, hogy az államháztartási hiány csökkentése és a javuló gazdasági eredmények elérése csak akkor válik lehetségessé, ha a társadalom elfogadja, hogy szükség van áldozatok meghozatalára. Dr. Mihályi Péter új megközelítésben értelmezte a magyar adósságspirált, miszerint nemcsak az állami, hanem a magánszféra eladósodottsága is oka a kialakult csapdahelyzetnek.

A harmadik napon Dr. Sík Endre a határokon átnyúló munkaerő-piaci jelenségek tanulságával, Dr. Török Tamás pedig a Polgári Törvénykönyv módosításának a gazdasági társaságok vezető tisztségviselőinek és tagjainak felelősségére vonatkozó következményeivel foglalkozik majd.

Zara László hangsúlyozta, hogy bár a szervezet tagságának napi munkájához nem kapcsolódnak szorosan a jellemzően makrogazdasági jelenségeket elemző előadások, a tagok igényt tartanak arra, hogy a gyakorlati feladatok hátterében álló összefüggéseket is megértsék. Ezt bizonyítja az is, hogy az elmúlt évekhez képest idén többen jelentkeztek a háromnapos rendezvényre. A tagság több mint tizede fontosnak tartotta, hogy képezze magát. A szervezet az éves tagdíj fejében biztosítja a konferencia szakmai megszervezését, ugyanakkor a résztvevők maguk fedezték ellátásukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!