Portfolio: Az internetadó kinyírja a kisebb szolgáltatókat

A kisebb netszolgáltatók bezárhatják a boltot az internetadó miatt. Hogy miért, azt az egyik ilyen szolgáltatónál dolgozó alkalmazott részletes számításai mutatják.

  • hvg.hu hvg.hu
Portfolio: Az internetadó kinyírja a kisebb szolgáltatókat

Például egy 300 internetes előfizetővel rendelkező szolgáltatónál a felső korlát nélküli internetadó még a díj áthárítása esetén is végzetes. Az előfizetők – többnyire lakossági ügyfelek – havi bruttó 1 millió forintot fizetnek a cégnek. Szeptemberi adatforgalmuk 10 311 gigabyte – átlagosan 34,5, ami után a fizetendő adó 1 550 000 forint, vagyis másfélszer több, mint amennyi bevétele van a cégnek a szolgáltatásból – írja a Portfolio.

De hogy miért nem segít az áthárítás? Lássuk előbb a módosító beadvány nyomán előálló, felső korlátos helyzetet, amikor is a lakossági ügyfelekre 700, az üzleti ügyfelekre vonatkozóan 5000 forintban van maximalizálva az adó havi mértéke. Ebben az esetben 210 ezer forint (300*700 forint) lenne a szolgáltató havonta fizetendő adóterhe. Az internetszolgáltatónál a legkisebb csomag körülbelül bruttó 3000 Ft (nettó 2362 Ft), a 700 Ft-os adó a nettó díj 29,63 %-a. Erre a csomagra az ügyfelek kb 80-85%-a fizet elő. Az üzleti előfizetőknél a legnagyobb csomag díja bruttó 7000 Ft – nettó 5512 Ft – ennek az 5000 Ft-os fizetendő adó a 90,71%-a. A 300 ügyfél után befolyó bruttó 1 millió forintból pedig még le kell vonni az áfát, az internet gerinchálózati díját, az áramköltséget, a bérköltségeket, az oszlophasználati díjat, karbantartási költségeket, plusz a bevezetendő internetadót.

Az áthárításról

A példában szereplő cégnél arra számítanak, hogy legfeljebb annyival emelhetnek árat, amennyivel a nagyok, különben elveszthetik ügyfeleiket. Így azonban megszaporodnak azok az ügyfelek, akik a magasabb díj mellett már nem akarnak előfizetni a netkapcsolatra, vagy ha igen, könnyen előfordulhat, hogy késve fizetnek, ami cash flow problémákat okozhat.

A díjemelés történhet egységesen, minden ügyfél számára azonos mértékben, vagy forgalom alapú számlázást is bevezethetnek, hiszen így minden ügyfélnek pontosan annyival drágulna az előfizetése, amennyivel a szolgáltatót is terhelik. Azonban a forgalommérésen alapuló számlázóprogramokat auditálni kell a bevezetésnél és minden frissítésnél. A számlázóprogramot nemzetbiztonsági besorolással és ezen tanúsítvány kibocsátásnak engedélyével rendelkező jogi személy végezheti el, az auditálásnak pedig a cég alkalmazottja szerint egy 2000 előfizetővel rendelkező szolgáltatónál 3 millió forintba kerül, ami felettébb nehéz helyzetbe hozza a céget.

Az egyik ilyen magyar szolgáltató a Btel, akit megkerestünk, de a cégnél nem kívánták kommentálni a helyzetet.

Keressük a legjobb kisvállalkozói honlapot! Pályázzon jól működő honlapjával, részletekről itt olvashat , a pályázati űrlapot pedig itt találja.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.