szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Mastercard olyan csuklópánt megalkotásán dolgozik, mely az egyedi szívritmusuk alapján azonosítja be a kártyabirtokost, de egy svédországi feltaláló ötlete alapján más biometriai alapokon működő fizetési módokat is tesztelnek.

A MasterCard arc- és hangfelismerő alkalmazásokat tesztel, valamint olyan csuklópánt megalkotásán dolgozik, mely az egyedi szívritmusuk alapján azonosítaná be a kártyabirtokost. „Célunk, hogy a vásárlás során minél kevesebb jelszót kelljen használni, s így a kártyahasználat egyre inkább zökkenőmentessé váljon. Az alapján szeretnénk azonosítani az embereket, hogy kik ők, nem pedig, hogy mire emlékeznek. Ha túl sok jelszó van, amit észben kell tartani, az további nehézségeket okoz a kártyabirtokosok számára” - mondta Ajay Bhalla, a MasterCard biztonsági vezetője.

Az új protokoll, melyet a MasterCard a Visával közösen alkotott meg, már 2015-ben életbe léphet, és fokozatosan felválthatja a jelenlegi technológiákat. 2018-ban várhatóan az internetes kereskedelem 30 százaléka mobilról történik majd, így az új, most készülő szabvány túlmutat a személyi számítógépek korán, és új biztonsági infrastruktúrát is igényel – írja a napi.hu

Ugyanakkor egy másik eljáráson dolgozik az a svédországi feltaláló, aki egy alig 5 másodperc alatt lezajló, igen biztonságos, biometriai alapokon működő fizetési módot tesztel. Frederik Leifland a véredények egyediségén alapuló azonosítási technikát dolgozott ki, melynek lényege, hogy vásárláskor infravörös lámpával átvilágítják a vevő kézfejét, és az érhálózat térképe alapján azonosítják. A fizetési procedúra során a biztonság kedvéért meg kell adni a telefonszám utolsó 4 karakterét is, de így is 5 másodperc alatt meg van az egész, ami mindenképpen gyorsabb, mint a hagyományos bankkártyás módszer. A véredényes eljárás egyébként nem teljesen új dolog, például Japánban - mint másodlagos kiegészítő lehetőséget - már alkalmazzák nagy értékű banki tranzakcióknál. Azért mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy az azonosításra alkalmazott testrész sérülése esetén azonban problémák lehetnek, gondoljunk csak akár egy begipszelt karra.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!