szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kazettás lőszereket gyártó cégeket támogatnak azok az amerikai, orosz és kínai alapkezelők és befektetési társaságok, akik nem írták alá a 114 ország által ratifikált tiltóegyezményt – írja a Financial Times.

Egy felmérés szerint 151 globális pénzügyi intézmény, köztük 37 alapkezelő összesen 27 milliárd dollárt fektetett a kazettás lőszereket gyártó cégekbe 2011 óta. A legnagyobb összeget befeketető bankokat meg is keresték, de csak a Vanguard egyik munkavállalója nyilatkozott az ügyben, aki elmondta, hogy az alapkezelőnek a befektetők érdekét kell szem előtt tartania, ami nem más, mint a maximális hozam elérése. Majd hozzátette, hogy akiknek problémája van az ilyen jellegű befektetésekkel az választhat olyan alapokat is, amelyek befektetési politikája tiltja az ilyen jellegű üzleteket. A szintén érintett Capital Group, a Temasek, a BlackRock és a T Rowe Price inkább hallgatott az ügyben – írta meg a Portfolio.

A holland kormány már a múlt évben megtiltotta a pénzügyi intézményeknek olyan alapok értékesítését, amelyeknél 5%-nál nagyobb a kazettás lőszereket gyártó cégek részesedésének aránya. Ennek következtében májusban két holland bank is leállt a Franklin Templeton alapkezelő alapjainak értékesítésével, arra hivatkozva, hogy a Templeton alapkezelő is hasonló lőszergyártó cégeket válogat portfoliójába, ami nem összeegyeztethető a banki etikával.

A 2010 augusztusa óta érvényben lévő egyezményhez, amely tiltja a kazettás lőszerek használatát, felhalmozását és szállítását 114 ország csatlakozott, amelyek között nem szerepel az USA, Kína és Oroszország sem, amely országokba az érintett bankok vagy befektetési alapok be vannak jegyezve.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!