szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Auchan is felvette a kormány eléje dobott kesztyűjét, a Sparhoz hasonló lépéseket terveznek a hipereket sújtó intézkedések kivédésére. Franchise-hálózatot építenek, beindítják az e-kereskedelmet, nyereséget terveznek. Kivonulni viszont nem akarnak.

Az Auchan a Sparhoz hasonlóan kreatív lépésekt tervez, hogy elkerülje a kormányzati intézkedések terheinek legalább egy részét. A hipermarketlánc közepes méretű áruházakkal folytatná az áruháznyitásokat és franchise-rendszer elindításával 300 négyzetméter alatti áruházak piacára is be akarnak lépni. A meglévő hipereket nem alakítják franchise-zá, de a kis és közepes szegmensben ebbe az irányba mozdulnak.

A világ számos országában van jelen az Auchan franchise-hálózatban, így nem meglepő, hogy erre idővel Magyarországon is sor kerül. És vannak is már olyan kereskedők, akik megkeresték őket, hogy szeretnének ebben a franchise-ban részt venni. Emellett a munkavállalóikat is ösztönözik arra, hogy franchise-tulajdonosok legyenek. Erre a világ más országaiban vannak is példák, hogy munkavállalóik franchise-jogot vásárolnak, és saját Auchan-áruházuk lesz.

A társaság jövőre beindítja e-áruházát is, Lengyelországban már működik a webáruház. Magarországon is van már valamilyen tapasztaluk, hiszen bizonyos árucikkeknél a termékek 70-80 százalékát már most is házhoz szállítják.

Az Auchan Magyarország Kft. vezérigazgatója, Dominique Ducoux az Indexnek adott interjúban azt mondta, hogy a társaság 2015-ben már nyereséges lesz – ami az egyik feltétele annak, hogy továbbra is a magyar napi cikk piacon maradhassanak –, de nem azért, mert a kormányzt "előírja", hanem középtávú terveik szerint mostanra kell pozitív eredménnyel működniük, ráadásul ez mutatkozott a tulajdonosi elvárásokban is.

A vasárnapi bolt bezárásról szóló törvénynek elvileg lehet hatása a létszámra, de igyekeznek ennek kockázatát minimálisra csökkenteni, így most szó sincs arról, hogy elbocsátásra készülnének. A kereskedelemhez számos új jogszabállyal nyúlt hozzá a kormány, a vezérigazgató szerint ezek közül az élelmiszerlánc-felügyeleti díj fog a leginkább fájni.

Idén nagyjából 5 milliárd forintot költöttek beruházásra, és ez a 2015-ös terv is. Ezek egy része az áruházak karbantartására megy, a többi terjeszkedésre, a budaörsi benzinkutjuk például a napokban nyílt meg, ez 400 milliós projekt volt. Pécsen vagy akár Budapesten is vannak terveik hipermarketek nyitására, de Ducoux szerint a fejlődésükben most nagyobb súlya lehet a franchise-partneri hálózat kiépülésének. Ez történhet új egység nyitásával vagy meglévő boltokkal történő partnerség kialakításával is.

További részleteket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!