szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Baobab Travel bejelentette, megszünteti tevékenységét a csökkenő fizetőképes kereslet, a folyamatos árfolyam-ingadozások és az árháború miatt. Még vannak utasaik külföldön, de gondoskodnak a hazaszállításukról. Az engedélyezési hivatal viszont rendőrségi bejelentést tesz, mert kedden meghiúsult a helyszíni ellenőrzése az irodánál.

Nem vág bele az idei utazási szezonba a Baobab Travel, amely a portálján közölte, megszünteti tevékenységét a magyar piacon. Az indoklás szerint a csökkenő fizetőképes kereslet, a folyamatos árfolyam-ingadozások és az árháború miatt döntöttek a megszűnés mellett.

Az irodának jelenleg is tartózkodnak utasai külföldön, akiknek a hazaszállításáról a Baobab felelősségbiztosítója, az Aegon Magyarország Zrt. gondoskodik. A Baobab Travel 12 százalékos vagyoni biztosítékkal rendelkezett 13,2 millió forint értékben, ezen kívül volt 3 százalékos belföldi biztosítéka is 500 ezer forint értékben.

Drevenka Edit, az Aegon Magyarország PR-igazgatója azt mondta, hogy már érkezett néhány bejelentés a biztosítóhoz az utasoktól, de részletesebb tájékoztatást erről még nem tudott adni. Közölte, hogy a rendelkezésükre álló információk szerint a jelenleg külföldön tartózkodó utasok hazautazása megoldott. A károsultaknak a hivatalos törléstől számított 30 nap áll a rendelkezésükre, hogy kárigényüket jelentsék a biztosítónál.

Az Aegon Magyarország munkatársa arról is beszámolt, hogy a hivatalos törlésről szóló határozatot még nem kapták meg a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól (MKEH).

A MKEH eközben bejelentette, rendőrségi bejelentést tesz a Baobab Travel csődjének ügyében, a hatóság keddi helyszíni ellenőrzése ugyanis meghiúsult az utazási irodánál. Békési Tamás, a hivatal főosztályvezető-helyettese közölte, a fizetésképtelenségről nem hivatalos jelzést kaptak a cégtől hétfőn.

A hatóság keddi helyszíni ellenőrzése azonban meghiúsult, az irodát felszámolták, a munkatársaik nem tudtak meggyőződni az utastájékoztatás meglétéről sem - tette hozzá. A vagyoni biztosítékot a MKEH szabadítja fel – amíg a biztosító nem kapja meg az MKEH jogerős határozatát, addig az összeg nem használható fel a kártalanításra.

Noha már most csődbe ment egy utazási iroda, az első az idén, a magyarországi utaztatók az előfoglalások alapján bizakodva várják a nyarat még úgy is, hogy az árfolyamok ingadozása kockázatokkal jár – írta a szerdai Magyar Nemzet.

Molnár Judit, a Magyar Utazási irodák Szövetségének (MUISZ) szóvivője az újságnak azt mondta, ma már sokkal kevésbé jellemző a beszerzési ár alatti értékesítés, amely a legtöbb irodai csődöt okozta az elmúlt években. Bár az árfolyammozgások hatnak az árakra, az árfolyamok alakulása az utazásszervezőknek jelenthet nagy kockázatot, az utasokat jogszabály védi.

Az eddigi forintmozgások nem kényszerítették az utaztatókat jelentősebb emelésre, azonban a dollár árfolyamának változása nagyobb fejtörést okoz a cégeknek. Az irodának lehetősége van arra, hogy utólag emeljen az árakon, ám ezt legkésőbb húsz nappal az indulás előtt teheti meg.

Ha az indulás előtt 25 nappal legfeljebb 8 százalékot drágít, az ügyfélnek el kell fogadnia, ellenkező esetben kötbért kell fizetnie. Ha viszont jelentősebb árfolyamugrás miatt az utaztató 8 százaléknál többet emel az árain például a nyár közepén, akkor az, aki már most leköti utazását, az emeléskor elállhat a szerződéstől indoklás nélkül, és visszakapja az előleget – mondta a szóvivő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!