szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aláírták a Budapest Bank adásvételi szerződését, az állam pedig 700 millió dollár erejéig készfizető kezességet vállal a bank megvételéhez szükséges MFB-hitelre. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a most megvett bankot az MKB-val és az Erste-részesedéssel együtt három éven belül újra magánkézbe adja majd az állam.

A Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. pénteken részvény-adásvételi szerződést írt alá, amelynek értelmében a Budapest Bank Zrt. 100 százalékát megvásárolja a General Electric Capital Grouptól - közölte a vevő és az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.

Az adásvétellel a Corvinushoz kerülhet a Budapest Bank teljes eszközállománya és érdekeltségei, így például a Budapest Alapkezelő Zrt., a Budapest Autófinanszírozási Zrt., a Budapest Lízing Zrt. és a Budapest Flotta Zrt. is. A vételár forrását állami kezességvállalás mellett az MFB biztosítja hitelfinanszírozás útján. A felek közötti elszámolás a vevő részéről feltételekhez kötött, így a vételár az ügylet zárásakor válik véglegessé - áll a közleményben.

Túry Gergely

Azt is írták, a Budapest Bank jól szervezett, tőkeerős, üzletileg eredményes kereskedelmi bank, amely száz fiókkal és jelentős kkv ügyfélkörrel rendelkezik. A pénzintézet legutóbbi, konszolidált éves beszámolója alapján a bank mérlegfőösszege 905,3 milliárd forint, adózott eredménye 14 milliárd forint volt 2013-ban. 

A Corvinust a kormány határozata jelölte ki a Budapest Bank megvásárlására. Egy péntek délután hatályba lépett, a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat alapján az állam 700 millió dollár erejéig készfizető kezességet vállal a hitelintézet átvételére. A Corvinusnak ugyanis az MFB nyújt hitelt, erre vállalt most garanciát az állam.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter péntek este a HírTV-ben azt mondta, a Budapest Bank pontos vételáráról még utóegyeztetések vannak, de az legfeljebb 700 millió dollár lesz. A miniszter szerint minden okuk megvan azt feltételezni, hogy a bank "egy átszervezés vagy átalakítás után a továbbiakban is nyereséget hoz tulajdonosainak, így a magyar államnak is".

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) a héten kötött megállapodás alapján a magyar állam három éven belül magánbefektetőknek értékesíti az MKB-t, a Budapest Bankot, és az Erste-részesedését is - tette hozzá a miniszter. 

Varga Mihály és Kovács Zoltán kormányszóvivő december 4-én rendkívüli tájékoztatón jelentette be, hogy az állam megveszi a Budapest Bankot, az erről szóló előszerződést a magyar kormány aznap írta alá a bank tulajdonosával, a GE-vel. Az átadás-átvétel 2015 június végére zárulhat le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!