Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Ha a magyar kormánnyal nem jut dűlőre, akár Brüsszelig is elmegy a Spar, amely szerint az élelmiszerlánc-felügyeleti díj versenyhátrányt okozhat – jelentette be az osztrák tévében Rudolf Staudinger, a cég felügyelőbizottságának elnöke a Világgazdaság szerint.
A magyarországi élelmiszerlánc-felügyeleti díj emelése tulajdonképpen csak a külföldi kereskedelmi vállalatokat sújtja és versenyhátrányt okoz – mondta az osztrák ORF hírműsorában Rudolf Staudinger, a Spar felügyelőbizottságának elnöke a VG szerint.
A Spar fb-elnöke a lap szerint hozzátette, hogy a cég szeretne segítséget kérni Brüsszeltől, de reméli, előbb még tárgyalni tud a magyar kormánnyal ebben az ügyben.
A Spar attól tart, hogy a kormány a külföldi áruházláncokat tudatosan szeretné veszteségessé tenni, hogy kivonuljanak Magyarországról. A tévéműsorban az is elhangzott, hogy a CBA valamint a Coop hálózatnak alig kell élelmiszerlánc-felügyeleti díjat fizetnie.
A műsorban ugyan nem említették, de az árbevétel növekedésével sávosan emelkedő élelmiszerlánc-felügyeleti díjat a cégtulajdonosra vetik ki. A multinacionális hálózatok egy tulajdonos kezében vannak, míg a CBA, a Coop és a Reál afféle franchise rendszerben dolgozik, így sok tulajdonoshoz tartoznak az üzletek – tette hozzá a lap, amely szerint jogilag tehát minden rendben van, a törvényalkotás ugyanakkor továbbra is egyre szűkíti a Spar mozgásterét.
A VG azt is felidézte, nem lenne az első eset a magyar kereskedelem történetében, hogy a Spar Brüsszelben keresné az igazát.
A csoport tulajdonában lévő Hervis sportáruházlánc ugyanis a 2010-ben bevezetett és azóta már megszűnt kereskedelmi különadóval kapcsolatban úgy vélte, hogy a Spar Magyarország Kft. kapcsolt vállalkozásaként a saját üzleteinek árbevétele alapján fizetendő mértéket meghaladó összeget fizetett be, amit visszaigényelhetőként tüntetett fel. Ezt az adóhatóság elutasította, ezért a Hervis közigazgatási pert kezdeményezett.
Az Európai Bíróság tavaly februárban kimondta, a bolti kiskereskedelem árbevételére kivetett magyar különadó a kapcsolt vállalkozásoknál felveti a hátrányos megkülönböztetés lehetőségét.
Ezután a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság novemberben megállapította, hogy 2010-ben a Hervisnek az ágazati különadó fizetési kötelezettsége kizárólag a saját boltjainak nettó árbevétele után állt fenn, így a cég jogosan nyújtott be önellenőrzést, amelyben mint kapcsolt vállalkozás levonta az ezen összeg feletti korábbi befizetését.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.