szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tőkeleszállítást tervez a Sharp, melynek hírére a cég részványárfolyama összeomlott a tokiói tőzsdén. Az elektronikai óriás évek óta katasztrofális eredményt produkál, könnyen elképzelhető, hogy csak e lépés mentheti meg a csődtől.

Összeomlott a Sharp elektronikai cég árfolyama a tokiói értéktőzsdén hétfőn, miután sajtóhírek szerint a multinacionális cég azt tervezi, hogy drasztikus átszervezési programja részeként 99 százalékkal, 100 millió jenre (740 ezer euróra) szállítja le jegyzett tőkéjét.

Az évek óta katasztrofális gazdasági helyzetben lévő cég árfolyama 68 jennel, 26,36 százalékkal, 190 jenre esett, napi mélypontján mindössze 178 jent adtak érte. Az egykor a japán gazdaság egyik zászlóshajójaként számon tartott cég vezetése csütörtökön ismerteti üzleti tevékenységének eredményeit és terjeszti elő középtávú terveit. Úgy tudni, hogy a csőd elkerüléséért küzdő Sharp a tőkeleszállítás mellett elsőbbségi részvényeket is kibocsátana mérlegfőösszegének emelésére.

A Sharp főhadiszállása Osakában
Wikipédia

A Nikkei című japán gazdasági napilap hétvégi számában megjelent értesülésekre reagálva a Sharp hétfőn közleményben tudatta, hogy tőkepolitikáját illetően különböző lehetőségeket fontolgat, "ideértve elsőbbségi részvények kibocsátását és a tőkeleszállítást", de még nem hozták meg a végleges döntést.

A Sharp jegyzett tőkéje 120 milliárd jen (890 millió euró), éves forgalma pedig meghaladja a 20 milliárd eurót. A tőkeleszállítás 99 százalékos mértéke példátlan lenne egy ilyen óriáscég esetében. A cél az lenne, hogy olyan kategóriába – a kis- és középvállalatok közé – kerüljön a vállalat, amelyben kisebb a fiskális nyomás, kedvezőbbek az adózási feltételek.

A cég tárgyalásokat folytat hitelezőivel, a Mizuho és a Mitsubishi UFJ pénzügyi csoporttal átszervezési programjáról, amely egyebek között munkahelyek megszüntetését, költségcsökkentési lépéseket és az adósság részvényekre történő cseréjét is tartalmazza. Bennfentes források közlése szerint 200 milliárd jenes adósság leírását tennék lehetővé a részvénycserével. Korábbi sajtóértesülések szerint a kormány nyomást gyakorolt a bankokra, hogy tegyenek meg mindent a Sharp csődjének elkerülésére.

Három év alatt ez lenne a második nagyobb mentőcsomag a Sharp számára, amely kemény versenytársakkal küzd fő üzletágában, az okostelefonokban és televíziókban felhasznált folyadékkristályos kijelzők gyártásában. Emellett az árfolyamváltozások is súlyosan érintik. Amikor a jen erős volt, a vállalat arra kényszerült, hogy külföldre vigye elektronikus eszközeinek gyártását. Most, amikor a dollárhoz képest jelentősen gyengült a japán fizetőeszköz, a külföldön gyártott és Japánba importált Sharp-termékek jelentősen megdrágultak, így csökken a kereslet irántuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!