Szabó M. István
Szabó M. István
Tetszett a cikk?

Két nappal azután, hogy megírtuk: nem kapott származási engedélyt a Tokaj Kereskedőház (TK) tavalyi szüretelésű aszúja, az állami cég közleményt adott ki arról, hogy a kérdés megoldódott. A két hónapig tartó nihilből hirtelen előhúzott megoldás nem minden kérdésre ad megnyugtató választ, de az állami borászatnak immár papírja van arról, hogy nála minden rendben van. Kérdés: meddig?

Most már minden rendben van, szerdán délután 4 óra előtt hivatalosan megkapta a származási engedélyt a Tokaj Kereskedőház 2014-es aszúja. A hírt maga az állami tulajdonú cég közölte azzal, hogy a borszármazási bizonyítvány kiadását az engedélyező hatóságnál, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsnál  (HNT) talált informatikai hibák akadályozták.

Fazekas István

Mint azt hétfőn megírtuk Elsőre megbukott a TK 2014-es aszúja, mert a hegybíró által hivatalosan elvégzett kontroll-számítások után az érlelésre 3 évre pincébe teendő folyadék alkoholfoka nem produkálta a minimálisan előírt 19 alkoholfokot. Megírtuk azt is, hogy a probléma a TK szerint abból adódott, hogy a Hegyközségi Nemzeti Tanács (HNT) által működtetett hegyközségi informatikai rendszer nem jól mért. Hozzátéve: a probléma valójában két hónappal ezelőtt bukott ki, és április 15-e óta vár az ügy megoldásra. A témában hivatalosan is megkérdezett állami cég azt közölte: minden kiló szőlővel és aszúszemmel el tud számolni, illetve a feldolgozás és az aszúborkészítés során elvégzett munkafázisokat a jogszabályt betartva, azt igazolásokkal és jegyzőkönyvekkel bizonyíthatóan, problémamentesen végezte el, és így biztos benne, hogy nem az általa készített aszúval volt probléma.

A szerdán délután sebtében kiadott származási dokumentáció mindezt valóban igazolja. Arra azonban továbbra sincs válasz, hogy a megoldás miért húzódott idáig, illetve, hogy ha a HNT rendszerében lévő algoritmus okozta a problémát, akkor azon hogy-hogy csak a TK bora bukott meg egész Tokaj-Hegyalján. Az is Tornai Tamás, a HNT elnökének magyarázatára vár, hogy mivel ez a rendszer tavaly is éppen így működött, most mi lesz a tavaly kiadott származási igazolásokkal.

A TK bejelentését megelőzően több forrásból arról értesültünk, hogy a hétfőn megjelent cikkünkben nevesített szereplőket az elmúlt két napban többször, "minden elképzelhető szintről" felhívták telefonon, és próbálják az ügy feltételezett kiszivárogtatóit beazonosítani.

A TK tavalyi szüretelésű aszújának származásiengedély-kiadásával az aszúval kapcsolatos problámák látszólag megoldódtak. Ez azonban csak csalóka pillanatkép, mivel az aszút más jellegű probléma is szorongatja.

panoramio.com

A két éve megváltoztatott aszú-termékleírásból eredően a 2013-as évjáratú - majd csak 2016 januárjában palackozókba engedhető - aszúknak nem lesz már puttonyszáma. A "puttonytalanítás” a minőségjavulás és a termékkínálat-tisztítás remélt jótékony hatásán túl azonban éppen az állami tulajdonú borászat számára lehet időzített bomba is. Ahogyan a fenti helyzet is mutatja: nem magával a TK aszújával lesz baj; az eladással adódhatnak problémák. Azzal, hogy a TK 2013-ban 2500 mázsányi aszúszőlőt vásárolt fel, és így a borászat 5500 hektoliter aszút készíthet, de azt el is kellene tudni adni.

Nem az 5500 hektoliter (vagyis: 1,1 millió palack) a kérdőjeles, hanem az, hogy mi lesz akkor, ha nem ilyen, vagy a tavalyi 2600 mázsa a számítási alap, hanem - mint arra volt már példa korábban - akár 18 ezer mázsa. A kereskedelmi matek ugyanis a 3 puttonyos aszú eltűnésével átalakul. Az eddigi tokaj-hegyaljai eladási adatok szerint évente mintegy 3000 hektoliter fogyott az 5 puttonyos aszúból, 8000 hektoliter pedig a 3 puttonyosból. De azt, hogy eladható lesz-e 10-11 ezer hektoliter új aszú, avagy a piac inkább majd „helyettesítőkhöz” nyúl (például a szlovák 3 puttonyos aszúhoz, amire a magyar termékleírás egyáltalán nem vonatkozik), azt a kérdést egyelőre senki nem meri feltenni.

Az ízre legalább az 5 puttonyos régi aszút idéző új bor ráadásul e nélkül is piaci felfordulást okoz majd, mivel az valójában egy új termék, melyet legelőször is be kell majd áraznia a piacnak. A borászok költségoldalon most azzal számolnak, hogy az új receptből az eddigi 4 puttonyos körüli szintre hozható ki a "puttonytalanított" aszú. Így, ha az a törvényszerűség érvényesül, hogy a piac a legalacsonyabb árat akarja (ahogyan az egyébként éppen a TK-val szemben érvényesült, amikor a cég megpróbálta a furmintját feljebb áraztatni a piacon – ami aztán nem sikerült), akkor az sem kizárt, hogy a TK által jó ideje hangoztatott aszúforradalom eredménye az lesz, hogy az új nedű csak alig drágábban lesz eladható, mint a mostani 3 puttonyos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!