szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs semmi látnivaló a korrupciógyanúba keveredett Met Magyarország Energiakereskedő Zrt. és a masszív kormányzati hátszelet sejtető üzletei mögött – summázható Lantos Csaba, a cég igazgatósági elnökének magyarázata a cég körüli botrányra, ami a sajtóban eddig megjelent információk alapján akár a magyar miniszterelnök holdudvarába tartozó oligarchák nagy üzletének is gondolhatnánk.

Orbán Viktornak nincs köze a Met Zrt.-hez, mondta Lantos Csaba a Portfolionak adott interjúban.

Az energiakereskedő cég svájci holdingcégének igazgatósági elnöke szerint a Met annak köszönheti sikerét és azt, hogy az európai középmezőnybe került energiakereskedő társaságként, hogy a korábban a Molban dolgozó szakértők felismerték: a gázpiacon döntő trendváltozás várható.

A Met-ügy

A Met-botrány (más nevén offshore gázügy) 2014 elején pattant ki. Az Orbán-kormány által helyzetbe hozott energiakereskedő cég egy kormányrendelet jóvoltából az olcsón megvett gázt gyakorlatilag ingyen hozza be, és hatalmas profittal eladja egy állami MVM-cégnek, majd szinte ugyanannyiért visszavásárolja tőle és továbbértékesíti. Az állami cég így veszteségesen működik, a MET viszont 2012-ben például 50 milliárdos profitot termelt a tulajdonosoknak, az elmúlt négy évben pedig összesen 79 milliárd osztalékot fizettek ki.

Garancsi István, Hernádi Zsolt, Csányi Sándor és Orbán Viktor a Videoton székesfehérvári stadionjának VIP páholyában.
Stiller Ákos

A magyar gáz-nagykereskedelem szabadpiacról érkező részét (vagyis azt, ami nem az Oroszországtól hosszú távú államközi szerződés alapján érkezik) évek óta ez a cég tartja a kezében. A cég ráadásul átlaáthatatlan, ugyanis részben offshore hátterű: tulajdonos a Mol, valószínűleg van benne orosz tőke is, a legnagyobb, 50 százalékos pakett pedig Orbán Viktor holdudvarába tartozó oligarcháké (Garancsi Istváné és a Csányi Sándor-szövetséges Nagy Györgyé).

A korrupciógyanús problémakomplexumról és a médiában megjelentekről Lantos Csaba az interjúban azt mondja, hogy:

"Ilyen nemtelen támadásokra nem voltam felkészülve. A MET abszolút átlátható. Láttam, látom ennek a cégnek a felépülését és működését, ez egy színtiszta piaci alapon működő történet, amire őszintén büszkék lehetünk".

Arra a kérdésre pedig, hogy Orbán Viktor miniszterelnök néha felhívja-e, mit kellene csinálni a gázüzletben, az lett a válasz, hogy:

"Orbán Viktornak semmi köze ehhez a vállalathoz. Ismerem a politikai feltételezéseket, de ezek egyáltalán nem igazak, az elmúlt években a legkisebb jelét sem láttam annak, hogy akár a gyanú felmerülhessen".

Lantos szerint a magyar kormány nem tett semmilyen gesztust a társaságnak, sőt a Met valójában a szabályozási változás egyik nagy vesztese volt. Abszurdnak tartja azokat a feltételezéseket is, hogy a kormánynak köszönhetően az MVM-től kifejezetten kedvező áron kapta volna a gázt, mert az MVM erre a gázra megversenyeztette a piaci szereplőket és az igazgatósági elnök szerint a versenytársaik

o"lyan ajánlatot tettek, ami még az önköltséget sem fedezte volna. A MET viszont több milliárd forintot fizetett ezért, tehát sokkal jobb ajánlatot adott".

A kormányzati hátszél gyanúja felmerült abban az ügyben is, amikor a Met megvette a Dunamenti Erőművet. Az üzletember szerint nem részesültek különleges bánásmódban, és a helyzetet úgy magyarázta, hogy amikor megvásárolták az erőművet, az masszívan veszteséges volt, ami természetesen lefelé nyomta a vételi árat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!