szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Íme, néhány tanács a friss diplomásoknak, hogy mire érdemes figyelni pénzügyi területen a következő években, hogy anyagilag is sikeressé válhassanak.

Nem a magas fizetés a legfontosabb

Az egyetem, főiskola utáni álláskeresés során a legtöbben két szempont alapján választanak: legyen minél nagyobb a fizetés és minél kisebb a felelősség. Pedig ez nem kifizetődő hosszú távon, nem a kereseti lehetőség a legfontosabb, hanem hogy mennyi új dolgot lehet tanulni és mekkora a növekedési lehetőség. Vagyis nem munkahelyben, hanem karrierben érdemes gondolkodni. Nem nagy titok, hogy a későbbi magas keresethez a legjobb út a vezetővé válás – írja a Kiszámoló blog.

A blogger szerint a legtöbb 23 éves nagyon elszállt elvárásokkal rendelkezik a fizetés területén, miközben még semmijük nincs, ami komoly érték lenne a munkaadónak, csak az a nem túl használható és gyakran életidegen tudás, amit az egyetemről hoznak. Az igazi érték a munkatapasztalat, aminek hiányában senki nem ad 250-300 ezres nettó fizetéseket.

Ha naprakészen mindent tudsz a szakmádban, semmi nem ment meg attól, hogy keresett és jól kereső szakember legyél, amit pedig úgy lehet elérni, hogy minden évben, hónapban új dolgokat kell tanulni a szakmában és azon kívül is, például nyelvet. Ugyanis a legtöbb szakmában egyszerűen hiánycikk az olyan ember, aki többet tud, mint a létező legkisebb minimum.

Kerüld a hiteleket

A hitel a legnagyobb rabság, amivel megkötözheti magát az ember akár évtizedekre. Ha nincs pénzed autóra, ne vegyél autót, élj kisebb lábon, hogy később megengedhesd magának, hogy többet költs és ne a hiteleid kamatait nyögd.

Csinálj költségvetést

Már fiatalon érdemes megtervezni a pénzügyi életet. Készíts költségvetést, hogy mire mennyit költesz és mennyit teszel félre, tanuld meg megkülönböztetni a valódi szükségeidet a vágyaidtól, amikre csak akkor költs, ha marad rá a megtakarításon felül is.

Mindig tegyél félre!

Minden keresetből tegyél félre, legyen az bármennyire kevés. Ha a hónap végi maradékból akarsz félretenni, soha nem lesz semmid: először tegyél félre és élj a maradékból. Ennyire egyszerű a sikeres megtakarítás titka.

Pénzügyi célok

Legyenek a céljaid konkrétak, de reálisak, amik ugyanakkor nem túl könnyen teljesíthetőek. Például 500 ezer forint megtakarítás az első évben vagy kétmillió, mire 26 éves leszel.

Mindig legyen hathavi megélhetésed

A legelső cél, hogy tegyél félre annyi pénzt, amiből fedezheted a kiadásait hat hónapig. Ez adja meg a pénzügyi biztonságot és szabadságot, hogy bármikor felmondhass, ha nem tetszik a munkahelyed. Ehhez a pénzhez soha nem nyúlhatsz, ha mégis költesz belőle, azonnal pótold vissza.

Ha van hiteled, fizesd ki

A hathavi megélhetést fedező vésztartalék létrehozása után gyűjts arra, hogy ne maradjon egy fillér hiteled se. Nincs értelme addig megtakarítanod, amíg tartozásod van. Ilyenkor a legjobb befektetés kifizetni minden hitelt.

Tanulj a pénzügyekről

Már akkor érdemes megismerkedni a pénzügyek alapjaival és a pénzügyi termékekkel, amikor még alig keresel pénzt, így sok drága tévedést megspórolhatsz. Tanuld meg, melyik befektetésnek mi a költsége és mi a kockázata.

Mondj le a mamabankról

Az önálló élet első legfontosabb ismérve az önálló pénzügyi élet. Hamarosan egy családot kell majd eltartanod és anyagilag is irányítanod, hogy akarod megtenni ezt, ha otthon laksz a szüleiddel és anyuka mossa a ruháidat?

Tanulj meg nemet mondani

Tanulj meg nemet mondani a barátaidnak, akik túl költséges utazásra vagy szórakozásra hívnak. Ajánlj nekik olcsóbb alternatívát, vagy keress értelmesebb barátokat. Mondj nemet a volt egyetemi évfolyamtársadnak, aki szenzációs üzleti befektetésbe akar belerángatni téged és a megtakarításaidat, vagy a főnöködnek, aki ki akar zsigerelni.

Ne akarj saját lakást huszonévesen

Elég akkor venni lakást, amikor már pontosan tudod, hogy hol szeretnél élni, ehhez mekkora ingatlan kell és mit szeretnél. Ma még az a szempont, hogy közel legyen a metrólejárat és a bulinegyed, pár év múlva nem szeretnéd, hogy a gyereked az aszfalttengerben, a szmogfelhőben nőjön fel a parkoló autók között. Ingatlant akkor vegyél, ha már biztos, hogy ott akarsz élni a következő 10 évben és minden tekintetben meg fog felelni az igényeidnek. (szobák száma, óvoda közelsége stb.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!