szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Paralízises betegeket segítő mobilalkalmazás, hosszan eltartható zöldségfelvágott és ingyenes online oktatási platform mutatkozhat be a rangos Falling Walls Lab startup-verseny berlini döntőjében.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának szervezésében pénteken zajlott a Falling Walls Lab budapesti előválogatója, ahol 15 fiatal diák, kutató, illetve szakember mutatta be ötletét.

Mobilapptól a zöldségeken át az online oktatásig

A 2016-os Falling Walls Lab Budapest 15 fiatal előadója közül az első helyen jutott tovább a Pázmány Péter Katolikus Egyetem infobionika képzését végző Králik Tamás, aki egy családjában történt esetből kiindulva a nyaktól lefele lebénult emberek számára fejlesztett ki egy fejre szerelt szenzor használatával, pislogással vezérelhető mobiltelefonos alkalmazást, amely a mozgásukban jelentősen korlátozott betegeknek tartalmas időtöltést nyújt. A találmány a jövőben akár a mobilkészülék billentyűzetén szemmozgással irányítható gépelést is lehetővé teszi. Az ötletgazda további célja pedig, hogy egy kifejezetten mozgássérültekre szabott mobil operációs rendszert hozzon létre.

A Szent István Egyetem mesterképzését végző második helyezett Gergely Kristóf és társai a rövid ideig frissen tartható zöldségek, illetve az így keletkezett jelentős mennyiségű élelmiszer hulladék problémájára találtak megoldást VeSage nevű termékükkel, amely egy magas fehérjetartalmú és a különleges táplálkozási igényűek számára is fogyasztható zöldségfelvágott. A négyfős csapat a fejlődő országokban megtermelt, de tárolókapacitás hiányában fel nem dolgozott zöldségek hasznosításához szükséges know how-t is kidolgozta már, így célozva meg a húspótlást, valamint az ökológiai lábnyom csökkentését.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tanuló, harmadikként továbbjutó Horváth Dániel és társa pedig az EduBase online oktatási platformot mutatta be, amely ingyenes videokurzusokat, valamint ehhez kapcsolódó teszteket kínál különféle tantárgyak és oktatási intézmények követelményeire szabva. A tanulók így saját tempójukban sajátíthatják el az érdekes, szemléletes formában bemutatott tananyagokat, valamint gyakorolhatják is a megszerzett tudást. A weboldalon érettségi feladatmegoldások szimulálása is lehetséges, és a platformot a jövőben akár az iskolai tanulmányi rendszerekbe is lehet integrálni, így a tanárok streamelhetik előadásaikat vagy dolgozatot írathatnak az EduBase-t használva.

Egyenes út Berlinbe

A Falling Walls Lab Budapest három hazai nyertese a november 8-i berlini döntőn – összesen 100 nemzetközi innovátor között – mutathatja meg tehetségét egy nívós zsűrinek, és közülük a három legkiválóbb a másnapi Falling Walls Lab konferencián is előadhatja koncepcióját.

„A Falling Walls Conference-t minden évben a berlini fal leomlásának évfordulóján, november 9-én rendezik meg, ahol 20 már elismert, kiváló kutató mutatja be munkásságát egyenként 15 percben. A konferencián való szereplési lehetőség kiváló szakmai ugródeszka egy fiatal kutató számára, ugyanis olyan előadókkal oszthatja meg a színpadot, mint például Wolfgang Ketterle Nobel-díjas fizikus. Mindezen felül, a győztesek 500-1.000 eurós pénzjutalomban is részesülnek” – mondta Feiszthuber Helga, a 2015-ös Falling Walls Lab magyarországi nyertese és a 2016-os Falling Walls Lab Budapest zsűritagja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!