Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Visszafogták következő egy évi pénzügyi várakozásaikat a hazai kkv-vezetők, jelenleg átlagosan 5,6 százalékos árbevételt és 3,6 százalékos eredménynövekedést valószínűsítenek. Ezzel nyoma veszett az év elején tapasztalt kiugróan optimista hangulatnak. Kivétel ez alól az ipari szektor, ahol jóval az átlag feletti eredményekkel számolnak a cégek.
A hazai kkv-k meglehetősen visszafogottan látják pénzügyeiket a K&H kkv bizalmiindex-kutatás legutóbbi adatai alapján. Év elejéhez képest igen negatívan nyilatkoztak a megkérdezett cégek árbevételük jövőbeli alakulásáról, ugyanis 7,1-ről 5,6 százalékra visszaesett a bevétel várt növekedése.
„Az 1,5 százalékpontos csökkenés ugyan jelentős, de azt is látni kell, hogy ez az eredmény még mindig az utóbbi évek egyik legmagasabb növekedése. Feltehetően az történt, hogy az év eleji kiugróan optimista hangulat mérséklődött, és a várakozások visszakorrigáltak egy reálisabb szintre, valamint a hónapok óta tartó minimális infláció is beépülhetett a cégek várakozásába” – mondta Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály-vezetője.
A visszaesés hátterében az áll, hogy eltolódtak az arányok, és akik eddig magasabb, 6 százalék feletti árbevétel-növekedést vártak, most már ennél szerényebb bővülésre számítanak: 49-ről 57 százalékra nőtt a 6% alatti árbevétel-növekedést feltételezők aránya, 6 százalék feletti növekedést pedig 37 százalék helyett jelenleg a cégek 32 százaléka valószínűsít. Jó hír azonban, hogy eközben a csökkenő bevétellel tervezők aránya közel felére zsugorodott.
A mikro-, kis- és középvállalkozások általában igen eltérő mértékű bevételnövekedést várnak, most azonban egységes képet mutat a szektor: a kisvállalkozások átlag feletti, a mikro- és középvállalkozások átlag alatti bővüléssel számolnak. A különböző ágazatok közül az ipari cégek pénzügyi várakozásai a legkedvezőbbek, hiszen 7,9 százalékos növekedést valószínűsítenek. Ezzel szemben a többi iparág átlag alatti bővülést vár.
A profitkilátásokat tekintve a vállalkozások túlnyomó többsége (84 százalék) növekedést feltételez a következő egy évben, ugyanakkor annak mértéke jelentősen, 4,8-ról 3,6 százalékra mérséklődött. „Jelenleg minden árbevétel-kategóriában és iparágban szerényebb eredményre számítanak az év elejéhez képest. A csökkenés ellenére ez esetben is a 100-300 millió forint éves árbevételű vállalkozások, az ágazatok közül pedig az ipari cégek várnak átlag feletti, 3,8, illetve 4,6 százalékos eredmény-növekedést” – mondta a szakember.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.