szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kis és középvállalkozások körében népszerű Növekedési Hitel Program (NHP) az év végén lezárul. A beruházások finanszírozására elérhető hitelkeretből az MNB statisztikái szerint még csaknem 250 milliárd forint áll rendelkezésre. A hitel banki átfutásának átlagos ideje 2-4 hónap, így ideje lépni.

A Növekedési Hitelprogramot az év végével kivezetik, az utolsó időpont, amikor még NHP beruházási hitelszerződést köthetünk, 2016. december 31-e. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha a minimum 2-4 hónapot igénybe vevő beruházási hiteligénylési folyamatot nem indítjuk el azonnal, lecsúszunk a lehetőségről – vonta le a tanulságot a Bankmonitor.hu pénzügyi szakportál. (Ne feledkezzünk meg arról, hogy a decembernek csupán az első felében számíthatunk érdemi hitelügyintézésre a bankokban.)

Kockázatot vállalunk azzal, ha csupán a 0%-os hitelre várunk (amelyből piaci információink szerint jelenleg alig történt érdemi hitelkihelyezés) és nem gondolkozunk a kedvező, a hitel teljes futamideje alatt fix 2,5%-os kamatozás mellett igénybe vehető növekedési hitelben.

A kockázat mértéke a jelenlegi 4-5%-os piaci hitel kamatszint és az NHP 2,5%-os kamatszintjének a különbsége. Hiszen, ha valami miatt nem sikerül hozzájutnunk a 0%-os hitelhez, és közben kifutottunk a rendelkezésünkre álló időből, hogy igényeljük a növekedési hitelt (azaz a szeptemberből), pontosan ennyit bukhatunk.

Arról nem is beszélve, hogy a piaci kamatszint változhat, a jelenlegi alacsony alapkamatból kiindulva, valószínűleg emelkedni fog 5-10 éves időtávon, míg a növekedési hitel 2,5%-os kamata a hitel teljes futamidejére, akár 10 évre fix.

Bazi nagy új autót szeretne olcsón? Matolcsyék most tolják hozzá a pénzt!

Pár százezer forinttal érkezik az autószalonba, és két óra múlva egy 7 milliós vadiúj kocsival gurul ki. Elmorzsol egy köszönömöt Matolcsy Györgynek, mert a hitelét alacsonyan tartja. A jegybank eközben azt hiszi, hogy ön a magyar gazdaság fejlődését támogatja, pedig csak egy új családi autót vett.

A 0%-os hitelre 44 milliárd forintos keret áll rendelkezésre. Az átlagos 44,4 millió forintos (KKV) vállalati hitelnagysággal számolva ezt az összeget 1.000 cég között fogják szétosztani. A Növekedési Hitelprogram keretében viszont a rendelkezésre álló összeget figyelembe véve csaknem 6.500 vállalkozás kaphat még hitelt.

Amennyiben kíváncsi, hogy a cége alkalmas-e növekedési hitel felvételére, használja az alábbi kalkulátort:

 

 



 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!