szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Külföldön tanulni sehol sem olcsó, de kínai diákok kitalálták, hogyan lehet pár órás melóval fedezni a kiadásokat. A nap alatt persze nincs új.

Élelmes kínai egyetemisták néhány óra alatt megkeresik a lakbérre valót. Ausztráliában tanuló kínai diákok találták fel a pénzkereset egy nagyon is hatékony formáját – írja az Eduline. Dajgunak hívják azokat a kínaiakat, akik egy másik országban élnek, és magánszemélyként mindenféle, Kínában nem kapható dolgot árulnak az otthon maradtaknak.

A magyarok már rég tudták, amit a kínai egyetemisták feltaláltak

Magyarok tömegei éltek ebből a műfajból, elég csak a kamionosokra gondolni, akik rendelésre hozták a cuccot – jellemzően farmernadrágot és -dzsekit –, szinte valamiféle magán importőr egyéni vállalkozásokat futtatva már a szocializmus éveiben. Nem csak ők éltek azonban a jó ideig il-, majd féllegális privát importból: az egyszerű nyaralók is ezzel hozták vissza a vakáció költségeit akár csak egy jó csehszlovákiai időtöltés során is – a Botas edzőcipő volt a sláger, de volt, aki komplett konyhafelszereléssel emelte mindennapi életének színvonalát. Nem beszélve a nyugati kiruccanást bonyolító szerencsésekről, az nagyjából tökmindegy volt, hogy mit hoztak, mert "kintről" érkezett, legyen az dobozos sör, Fa szappan, hanglemez, bármi.

Egy 24 éves hallgatót például már két éve foglalkozik hasonlóval. Mindenféle speciális ausztrál terméket küld hazájába, ahol nagyjából 300 ügyféllel áll kapcsolatban. A vevőket a WeChat nevű applikáció segítségével szervezi be.

Ausztráliában nagyjából 40 ezer dajgu tevékenykedik, főleg diákok. Nem csak a menő, prémiumnak számító márkák kelendőek, de az olyan hétköznapi dolgok is, mint a babaétel. Egy másik diák társaival együtt már egy raktárat is bérel, annyi a megrendelés. Napi néhány óra munkával így simán megkeresik a lakbérüket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!