szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Formaruha és kiegészítők viselését várja el a cég egy rendezvényen a dolgozóitól; kell-e utána adózni, ha ez természetbeni juttatás. Vagy adómentes is lehet?

Egy kereskedőcég részt vesz egy kiállításon, ahol előírja a dolgozóknak a formaruha viselését a cipőtől kezdve a nyakláncig, az egységes megjelenés miatt. Ha a formaruhát megveszi a cég a dolgozóknak, akkor kell-e utána adózni, ha ez természetbeni juttatás? Vagy lehet-e olyan ügyvezetői utasítást adni, amely előírja a cégérdekű használatot, és ez esetben mentesül a cég ezen tételek adózása alól?

Az olyan esetekben, amikor a cég az általa biztosított ruházatot megveszi, és annak viselését a munkavégzés során megköveteli, alkalmazható a személyi jövedelemadóról szóló törvény – írja az Adózóna. Feltéve, hogy a kötelezően viselendő ruházatot a magánszemély csak használatra kapja, és egyértelmű, hogy azon nem keletkezik tulajdonjoga (azaz a ruha, cipő, ékszerek stb. a cég tulajdonát képezik).

Nem keletkezik bevétel valamely személy által a tevékenységében közreműködő magánszemély részére biztosított olyan dolog (eszköz, berendezés, jármű, munkaruházat) használatára, szolgáltatás igénybevételére tekintettel, amelynek használata, igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik. Ideértve azt is, ha ez iskolarendszeren kívüli képzés, betanítás, valamint a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek a munkavédelemről szóló törvény előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása.

Az a ruházati juttatás (ideértve a cég nevére szóló számlával történő elszámolási kötelezettség nélkül adott ruhapénzt, ruházati utalványt is), amely az előzőek szerinti feltételeknek nem felel meg, a munkavállaló bérjövedelmének minősül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!