Kinek passzolja el az állam a csődbe ment, de ígéretes malmot?

Az állam átvette az irányítást az egyik legnagyobb malomipari cégnél, a felszámolás alatt álló Sikér Kft-nél.

Kinek passzolja el az állam a csődbe ment, de ígéretes malmot?

Stratégiailag kiemelt jelentőségű céggé nyilvánította a kormány a felszámolás alatt álló Sikér Malomipari Kft-t, az erről szóló, Orbán Viktor által jegyzett kormányhatározat a legfrissebb Magyar Közlönyben jelent meg.

Az egykor szebb napokat látott cég felszámolását október végén rendelte el a bíróság – erről csütörtökön számolt be a Világgazdaság. A cég még január végén kért csődvédelmet, az eltelt időben azonban nem tudott megegyezni a hitelezőivel. Kötelezettségei csaknem 8 milliárd forintot tesznek ki.

A tatabányai központú cég bevétele 2014-ben még meghaladta a tízmilliárd forintot, tavaly már 8,3 milliárdra apadt. A cég vesztét nem a bevétel csökkenése okozta, hanem hogy korábbi, milliárdos beruházásait az időközben bedőlt Széchenyi Bank finanszírozta, a pénzintézet csődje után azonban senki nem akarta átvállalni a cég jelzáloghiteleit. Az ágazatban élesedő verseny sem tett jót a cégnek, különösen, hogy ebbe tavaly beszállt a Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester érdekeltségébe tartozó Búzakalász 66 Kft.

A malomkartell ügyében hozott versenyhatósági döntés is komoly teher volt: a GVH még 2010-ben büntette meg több más cég mellett az ország öt legnagyobb malomipari társasága közé tartozó Sikért.

A stratégiailag kiemelt gazdálkodó szervezet státusz azt jelenti, hogy felszámolóként csak az állami reorganizációs szervezet járhat el, és vagyonelemeit akár zárt értékesítés során is el lehet adni.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.