szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jól fognak keresni a hazai kkv-k a következő egy évben, átlagosan 6,9 százalékos árbevétel és 4,6 százalékos profitnövekedést valószínűsítenek. Az árbevétel alapján a kereskedelmi cégek, a profitot nézve viszont a szolgáltató szektor szakíthatja a legnagyobbat.

Úgy tűnik, nem lesznek anyagi gondjaik a hazai vállalkozásoknak a következő egy évben. „A vállalkozások átlagosan 6,9 százalékos árbevétel-növekedéssel számolnak, ami nagymértékben felülmúlja az előző negyedévi 5,6 százalékos várakozást" – derül ki a legfrissebb K&H kkv bizalmi index kutatásból. A meglehetősen optimistán nyilatkozó cégvezetők többsége továbbra is 0-6 százalékos bevétel-növekedéssel tervez, de az ennél is magasabb, 6 százalék feletti bővülést valószínűsítő cégek aránya egy éve trendszerűen nő. "Jelenleg a cégek több mint harmada vár ilyen magas árbevételt, miközben a jelenleginél alacsonyabb bevétellel a kkv-k mindössze 6 százaléka számol” – részletezte az eredményeket Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

A különböző méretű cégek bevétel várakozása két csoportra szakadt. Míg a mikro- és kisvállalkozások átlagosan 6,8 százalékos bővüléssel terveznek, addig a középvállalkozásoknál ez az arány 8,3 százalék, ami jelentős, 3,4 százalékpontos ugrás az előző negyedévhez képest. Ágazati szinten a kereskedelmi szektor számít árbevételének legmagasabb növekedésére, 7,3 százalékos bővülést várnak, aminek hátterében feltehetően az élénkülő belföldi kereslet, valamint a tavasszal megszüntetett vasárnapi boltzár áll. Az ipari cégek esetében csökkent egyedül a várt bevétel nagysága (7,9-ről 7,1 százalékra), holott félévkor ők voltak a legoptimistábbak.

A hazai vállalkozások eredményüket tekintve is derűlátóbbak lettek, 3,6-ról 4,6 százalékra ugrott a várt profit mértéke. A különböző méretű cégek általában igen eltérő mértékű profitbővüléssel számolnak, most azonban rendkívül egységes képet mutat a szektor: a kisvállalkozások átlagosan eredményük 4,4, a középvállalkozások 4,5, míg a mikrovállalkozások 4,7 százalékos növekedésével számolnak. A szektorok közül a szolgáltató cégek terveznek a legmagasabb, 5 százalékos profitbővüléssel, míg a félévkor legoptimistább ipari cégek várakozása a nyereség esetében is csökkent, szám szerint 4,6-ról 3,7 százalékra.

Ezért bukják a magyar vállalatok az uniós pénzeket

Az árbevételhez képest aránytalanul nagy fejlesztésre pályáznak, nem számolják ki a lehetséges hosszú távú következményeket, nem ismerik eléggé a saját piacukat - ez csak néhány azok közül, ami miatt a legtöbben elesnek az uniós támogatásoktól. Az év hátralévő részében közel 573 milliárd forintra lehet még pályázni; az alábbi 5 dologra érdemes figyelni, ha nem csak az idejét akarja pazarolni a pályázat elkészítésével.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!