szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A friss jelentés alapján 67 százalékkal nőtt az OTP-csoport adózott nyeresége.

 Az OTP Bankcsoport az elemzői várakozásoktól némileg elmaradó, az egy évvel korábbit közelítő 26,474 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el 2016 utolsó negyedévében, így a csoport éves adózott eredménye 202,452 milliárd forint lett, szemben az előző évi 63,171 milliárddal.

A Budapesti Értéktőzsde honlapján péntek hajnalban közzétett jelentése alapján az OTP-csoport konszolidált korrigált adózott nyeresége 70 százalékkal, 28,283 milliárd forintra nőtt 2016 utolsó negyedévében az egy évvel korábbihoz képest, az év egészében, 67 százalékos növekedéssel, 201,176 milliárd forintot ért el.

A jelentés a negyedik negyedévi eredmény 62 százalékos elmaradását az előző negyedévitől főként a kockázati költségek csaknem megháromszorozódásával (272 százalék) és a működési költségek 11 százalékos emelkedésével magyarázza.

A jelentésben kiemelték, hogy az éves eredményben a korrekciós tételek hatása mindössze 1,276 milliárd forint volt, és a jövőben az egyetlen negatív korrekciós tétel, amellyel számolnak, az a bankadó. Ennek várható nagysága 2017-ben konszolidált szinten 15,4 milliárd forint (adózás után), beleértve a szlovák leánybank által fizetendő bankadót is.

A bank vezetése a csoport minden piacán a makrogazdasági feltételek javulásáról számolt be, és az idén is erre számítanak.

Ez alapján az orosz és az ukrán leánybankok eredménye a vártnál is jobban alakult – ennek tulajdonítják a csoporteredmény ilyen mértékű növekedését.

Az orosz leánybank 20 milliárd, míg az ukrán leánybank 10,2 milliárd forintos profitot ért el, a javulás éves szinten 35,6, illetve 50,5 milliárd forint. Bár némileg csökkent az eredménye, így is az OTP Core hozzájárulása a legnagyobb (122,2 milliárd) a csoport eredményéhez, amelyet a bolgár DSK Bank (47,4 milliárd) követ. Érdemi javulás tapasztalható Horvátországban (3,8 milliárd forint), valamint a Merkantil Csoportnál (2,6 milliárd forint) és az alapkezelőnél (6,7 milliárd forint). A külföldi leánybankok közül a szlovák 2,2 milliárd, a montenegrói 1,8 milliárd forint veszteséget könyvelt el, és ugyancsak negatív eredménnyel zárt az orosz online bank, a Touch Bank (-5,9 milliárd forint).

A bank igazgatósága 53,2 milliárd forint osztalék kifizetésére tesz javaslatot a közgyűlésnek, ami részvényenként 190 forintot jelent, azonban a kifizetendő osztalék mértéke ennél kicsit több lehet a sajátrészvények számától függően – mondta Bencsik László, az OTP  Bank vezérigazgató-helyettese a tavalyi eredményeket bemutató sajtótájékoztatón.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!