szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egészen kreatívan értelmezik a postahivatalokban az új szabályt, amely szerint bizonyos csekkeknél el kell kérniük a személyit és a lakcímkártyát. Van, ahol minden esetben ellenőriznek, van ahol ránézésre döntenek, attól függően, hogy ismerős név van-e a csekkre írva.

Valami megváltozott a postahivatalok és a sárga csekkek eddig zavartalan viszonyában hétfőn, de hogy pontosan mi, azt elég nehéz lenne megmondani. Az állami postavállalat előzetesen az égvilágon semmit sem kommunikált a lépésről, így a Napi.hu hétfőn robbantotta a hírt, hogy az egyik budapesti postán minden egyes csekknél elkérték a feladók személyi igazolványát és a lakcímkártyáját.

A cég honlapján ez a hirdetmény jelent meg, amely arra utal, hogy új szabályok léptek életbe, ezért megkerestük kérdéseinkkel a Magyar Postát, hogy tisztázódjon, változott-e valami. A cég délután adta ki a közleményét, amelyben azt mondta, hogy:

  • nincs változás azoknál a csekkeknél, amelyeken az „M” jelzés látható, ezeket továbbra is adatellenőrzés nélkül lehet feladni,
  • változott viszont az „FM” jelzésű csekkek státusza, ezeknél 300 ezer forint feletti összegnél kell az adatokat ellenőrizni,
  • az M vagy FM jelzés nélküli csekkeknél pedig mindig kell adatot ellenőrizni.

Arra a konkrét kérdésünkre, hogy a mindent ellenőrző postahivatal megfelelően járt-e el, nem válaszoltak, és azt a kérdést is elegánsan nyitva hagyták, hogy miért nem tájékoztatták a várható változásról az ügyfeleiket.

Tapasztalataink szerint azonban nem csak a közvéleményt, hanem a saját dolgozóit sem készíthette fel egészen pontosan a Magyar Posta a változásokra. Amikor megkérdeztük egy postán, hogy milyen új szabályok vonatkoznak a csekkekre, azt mondták, akkor kell elkérniük az adatokat, ha nem tudják egyértelműen beazonosítani a pénz kedvezményezettjét. A postások tehát ebben a hivatalban meg vannak győződve arról, hogy ők maguk határozzák meg, mi számít beazonosítható címzettnek. "Ha Gipsz Jakab van a csekkre írva, akkor ellenőriznünk kell, ha egy ismert szolgáltató, akkor nem" – mondták kérdésünkre.

Ottjártunkkor egyébként éppen senkitől sem kértek személyit, egy M-es jelű csekkel sorban álló nőnél ez a fentiek alapján evidens is, de azt láttuk, hogy a jelöletlen sárga csekkekkel pulthoz lépőket sem ellenőrizték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!