szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt négy évben négy franciaországi Renault-üzemben – összesen 11 gyár van a cég anyaországában – 12 öngyilkosság, vagy arra irányuló kísérlet történt. A sajtó a komoly befolyással bíró szakszervezetekkel közösen próbálja feltárni az okokat.

Legutóbb két és fél hónappal ezelőtt, április elején a Sandouville-ben lévő gyár egyik alkalmazottja próbálta felakasztani magát. A kötélcsomóra egy papírlapot erősített, és erre ráírta a közvetlen főnökei nevét, majd ezt: „Ők gyilkoltak meg”. Szerencsére ezt a kísérletet az utolsó pillanatban sikerült megakadályozni. De karácsonykor, az üzem egyik mellékhelyiségében holtan találtak egy öngyilkosságot elkövető alkalmazottat. Minderről a Le Parisien című lap készített részletes beszámolót.

A párizsi napilap a szakszervezetekkel együttműködve vizsgálódott. Nicolas Guermonprez, a CGT baloldali szakszervezet sandouville-i elnöke elmondta: főleg a határozatlan időre szóló munkaszerződéssel rendelkező szakembereknél tapasztalható az elkeseredés. A Renault Cléonban lévő motorgyárában, csak 2016-ban, négy öngyilkosság volt. A szakszervezet szerint a vezetés egyre több, rosszul fizetett időszakos alkalmazottat vesz fel. Így zsarolják a képzett, több évtizede szolgálatban álló, és eddig jól megfizetett szakmunkásokat, mérnököket. Mondván:

ez a pár fiatal negyedakkora bérért is megcsinálja azt, amit ti.

Ebből kiindulva egyre keményebb munkafeltételeket és követelményeket diktálnak, amit az érintettek egyre nehezebben viselnek el. Reagált a sajtóban megjelent információkra a Renault vezérkara. Azt mondták: „… az öngyilkosságoknak vagy a kísérleteknek kizárólag személyes, egyedi okai vannak, nem hozhatók összefüggésbe a cégnél zajló átalakításokkal”. Ez így kifogástalanul hangzik. Csakhogy.

Nemrég kezdődtek el a bírósági perek az egykori állami óriáscég, a France Telecom volt vezetői ellen, ahogy erről a L’Humanité beszámolt. A Telecomnál 2008-2009-ben 35 öngyilkosság volt és ezek elkövetői búcsúüzeneteikben mind a cég cinikus üzleti stratégiájával magyarázták végzetes tettüket. Ez volt a nagy technológia váltás és a privatizáció kezdete az egykor monopolhelyzetben lévő állami cégnél. 22 ezer embert rúgtak ki, leginkább a jól képzett műszaki szakembereket, akiknek francia viszonylatban magas volt a fizetésük. Tehát rajtuk lehetett spórolni. Az öngyilkossági hullám miatt a botrány akkor is kitört. A cégvezetők akkor is letagadták, hogy gyakorlatilag terrorizálják az alkalmazottakat.

Azóta eltelt sok év, a Telecom-botrány eltűnt a címoldalakról. De az ügynek vannak jogi következményei: elindultak a perek a volt állami cég akkori vezetői ellen. Persze, rafinált ügyvédjeik a végletekig halogatják majd a felelősség megállapítását és az ebből következő ítélet kimondását. De ez a példa nyilván nyugtalanítja a Renault mostani vezetését, amely ugyanúgy próbál kimenekülni az öngyilkossági ügyekből, mint tíz éve a France Telecom főnökei.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!