Logikus: munkahelyteremtő program indul, amikor munkaerőhiány van

10 milliárd forintot tolnak be a kkv-knak, 5 ezer új munkahely jöhet létre.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Logikus: munkahelyteremtő program indul, amikor munkaerőhiány van

Hosszú hónapok óta nem telik el úgy nap, hogy az egyre aggasztóbb munkaerőhiányról és annak káros következményeiről ne jelennének meg hírek. A Balatonon nincs hekksütő, a teherautók állnak, mert nincs sofőr, a targoncás már többet keres, mint az egyetemi tanár, informatikust lasszóval sem lehet fogni, és még lehetne sorolni.

A Nemzetgazdasági Minisztérium azonban augusztus elsejétől 10 milliárd forintot tol be a kis- és közepes vállalkozások új munkahelyteremtő programjába – jelentette be Varga Mihály miniszter.

A pénzből 1100-1200 kkv-nál több mint 5 ezer új munkahely jöhet létre és további mintegy 10 ezer már meglévő megőrzését is támogatják. Varga Mihály elmondta, a pályázattal a kkv-szektor megerősítésén túl a területi különbségek is csökkennek, a hátrányos térségek felzárkóznak és a helyi gazdaságok is megerősödnek.

A program valódi értelme tehát vélhetően az, hogy az elmaradottabb keleti országrészben a rengeteg közmunkást megpróbálják átterelni a magánszférába.

A kkv-k többek között új eszközöket, gépeket szerezhetnek be, a támogatási összeget ingatlanvásárlásra vagy bérleti díjakra is fordíthatják – közölte a tárcavezető. A munkahelyteremtő támogatás regionális beruházási támogatás jogcímen vagy csekély összegű (de minimis) támogatásként nyújtható, amelynek mértéke nem regisztrált álláskereső esetén új munkahelyenként 1,5 millió forint lehet. Ezen felül a vállalatok kiközvetített álláskereső foglalkoztatása esetén új munkahelyenként 500 ezer forint, 12 hónap alatt kizárólag közfoglalkoztatási jogviszonyban foglalkoztatott személynél új munkahelyenként 800 ezer forint, kedvezményezett járásban vagy településen új munkahelyenként további 400 ezer forint kiegészítő támogatást kaphatnak – ismertette a miniszter.

Varga Mihály hangsúlyozta: a munkáltatónak vállalnia kell, hogy a beruházással létrehozott kapacitásokat, szolgáltatásokat a beruházás befejezésétől számított 3 évig folyamatosan fenntartja és működteti a térségben. A munkáltatónak köteleznie kell magát, hogy a beruházási telephelyén a pályázat benyújtása előtti 12 hónapban meglévő átlagos létszámot fenntartja, és a létszámbővítésre legalább 2 éves folyamatos foglalkoztatási kötelezettséget vállal – tette hozzá.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek