szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kapitalizmusnak nem a legszebb vonása, hogy az igazgatói, menedzseri fizetések a csúcson vannak akkor is, ha az adott cégek részvényárfolyamai zuhannak.

A brit Daily Mail kipécézett öt csúcsmenedzsert, akik fontmilliókat keresnek évente, miközben a részvényesek szívnak. A fogyasztókról már nem is beszélve.

A gázszámla egyre emelkedik, a részvényárfolyam mínuszban, de a vezérigazgató úr köszöni szépen, remekül érzi magát. Iain Conn , a British Gas anyacége, a Centrica vezére4,1 millió fontot keresett tavaly. Az 54 éves csúcsmenedzser egy szerény 2,7 millió fontos kastélyban él, melyben hét hálószoba van. A luxususzoda önmagában 100 ezer fontba került. A vezérigazgató urat zavarta a szomszédos kastélyból átszűrődő zaj, ezért azt is megvette csekély 1,3 millió fontért. A részvényesek már akkor túl magasnak ítélték meg a vezérigazgató úr fizetését, amikor 2015-ben odaérkezett. Az pedig végképp felháborította őket, hogy mindjárt az első évben 1 millió fontos emelést harcolt ki magának. Miközben a cég részvényeinek az értéke 17%-kal csökkent tavaly.

John Fallon, a Pearson kiadó főnöke is szerepelne a Daily Mail szégyenlistáján, bár a részvényesek kétharmada megakadályozta a legújabb fizetésemelést. Tavaly azért 20%-os fizetésemelést kapott , miközben a cége 2,6 milliárd fontos rekord veszteséget produkált. A részvények árfolyama eltűnt a mélyben.

 Bob Dudley, a BP amerikai főnöke 2015-ben 14 millió fontos éves jövedelmet könyvelhetett el. 20%-os fizetésemelést kapott annak ellenére, hogy a BP rekordveszteséget mutatott ki- 4,5 milliárd fontot. A részvények megunták a dolgot: tavaly a vezérizgatónak be kellett érnie 9,3 millió fonttal.

Pascal Soriot, az AstraZeneca főnöke 13,4 millió fontot vihetett haza. Pedig ő akadályozta meg a Pfizer egyesülést, mely megnövelte volna a részvények értékét. A részvényesek 40%-a a csúcsfőnök jövedelme ellen szavazott, de hiába ...

Sir Martin Sorell állandó célpontja a részvényesek lázadásának. A 72 éves csúcsmenedzser 46 millió fontot vitt haza tavaly. Sir Martin a semmiből teremtette meg a WPP reklámcéget, mely sokáig világelső volt. De ez már a múlt. A cég részvényei 20%-kal estek tavaly. Idén még rosszabb a helyzet: csak a múlt héten 10%-kal csökkentek a részvényárfolyamok. A részvényesek magukon kívül vannak, de hiába. Az alapszabály szerint csak háromévenként hozhatnak olyan döntést, mely kötelezi az igazgatótanácsot. Amely a kötelező döntést sem mindig fogadja el- nyilatkozta egy szakértő a londoni Daily Mailnek, mely arról közölt összeállítást, hogy a csúcs menedzsereknek akkor is jól megy, ha a cég közben mélyrepülésbe megy át.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!