szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Népszava összesítése alapján úgy tűnik, hogy minél több volt a baj a metrókkal, és minél nagyobb volt a főváros beszerzése, annál jobban ment a Perenyei és Társa Ügyvédi Irodának az elmúlt években.

Csaknem félmilliárdot kaszált hat év alatt a BKV-tól a Perenyei és Társa Ügyvédi Iroda, amely a vitás metróügyekkel és a beszerzésekkel is nagyon jól jár – olvasható a pénteki Népszavában.

Az irodát az első Orbán-kormány Honvédelmi Minisztériumának államtitkára, Perenyei Tamás viszi. Ez a cég készített elő a BKV és a 222, felújítottnak nevezett metrókocsit szállító orosz Metrovagonmas közötti 69 milliárd forintos szerződést.

A BKV közlése szerint 2013 és 2017 között, évente átlagosan 19,2 millió forintot kapott a társaság erre a feladatra. 

A lap szerint azonban nem is az összeg, hanem a 2013-as kezdési dátum érdekes: csak 2015 júliusa óta ismert ugyanis, hogy egyáltalán létrejön a szerződés a Metrovagonmashsal, mivel akkor hirdette ki a BKV a szerelvények felújítására kiírt tender eredményét. Azt nem tudni, milyen jogi feladatok lehettek korábban ebben az ügyben – jegyzik meg a cikkben.

A BKV-tól kapott válaszok alapján 2013-ban Perenyeiék már dolgoztak a két évvel később megkötendő szerződésen, méghozzá úgy, hogy csak 2014 augusztusában határozott a Fővárosi Közgyűlés arról, Budapest egyáltalán megpályáztatja a szerelvények felújítását. Az erről szóló felhívást is ebben a hónapban tette közzé a BKV, vagyis a Perenyei és Társa már jóval azelőtt dolgozhatott az oroszokkal kötendő szerződésen, hogy egyáltalán eldőlt volna, lesz-e, és ha igen, kivel – veti fel a lap.

Perenyeiék más megbízásokat is kaptak metrós ügyekben. A 2-es és a 4-es metróvonalak szerelvényeit gyártó Alstom elleni perben való képviseletért 2011 és 2017 között évente 40 millió forintért bízták meg a jogászokat, és a számlájuk kiegyenlítésébe 2015-ben az Európai Unió is beszállt, legalábbis erre a célra is használtak fel brüsszeli pénzt – derül ki a BKV tájékoztatásából.

A fentiekhez képest csekély az az összeg, amit „a Siemens-szerződéssel kapcsolatban felmerült jogviták" miatti feladatok ellátásáért kapott az iroda. Ezért évente átlagosan 6,8 millió forint, 2011 és 2017 között összesen 48 millió forint megbízási díjat fizetett a BKV.

A lap megkereste az ügyben Perenyei Tamást, de ő egyetlen kérdésre sem kívánt válaszolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!