Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nem csak Donald Trumpnak fricska, de a magyaroknak is jól jöhet a Japán és az Európai Unió között most megkötött szabadkereskedelmi megállapodás.
Sikeresen lezárták a tárgyalásokat az Európai Unió és Japán közötti szabadkereskedelmi egyezményről – jelentette be az Európai Bizottság pénteken. A főbb vonalakról már júliusban megegyeztek a felek, most a technikai megállapodásokat zárták le a valaha volt legnagyobb kereskedelmi megállapodásában, amely a világ GDP-jének 30 százalékát és a világkereskedelem 40 százalékát fedi le.
„Világos üzenetet küldünk a világnak a szabad, nyílt és tisztességes kereskedelem fontosságáról” – jelentette ki Cecilia Malmström uniós kereskedelmi biztos, nem titkoltan a washingtoni vezetésnek üzenve ezzel. Donald Trump amerikai elnöknek ugyanis az első intézkedése volt az beiktatása után, hogy kihátrált a 2015-ben aláírt csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból.
A Japánba exportáló európai vállalatok a szerződés nyomán mentesülni fognak az általuk évente befizetett mintegy egymilliárd euró vám nagy része alól. Eltörlik a japán vámokat olyan fontos uniós exportcikkek esetében, mint a bor és számos sajt (előbbit 15, utóbbit 30 százalékos vám terhelte), ugyanakkor lehetővé teszik, hogy az EU jelentősen növelje a marha- és a sertéshús exportját, ami érintheti a magyar exportőröket is. A mangalicának már most is fontos piaca a távol-keleti ország. Azt is biztosítják, hogy több mint 200 uniós földrajzi védelemmel rendelkező európai termék ugyanolyan szintű oltalomban részesüljön majd Japánban, mint Európában. Vagyis proseccót vagy parmezánt a jövőben Japánban is csak az olasz termelőktől szerezhetnek be.
Megnyitják majd a szolgáltatások és a közbeszerzések piacát, ugyanakkor átmeneti időszakok alkalmazásával védik az unió érzékeny gazdasági ágazatait, például az autóipart. Utóbbi esetében a 10 százalékos védővámot is eltörlik.
Japán az Európai Unió hatodik legnagyobb exportpiaca, a japán kivitelnek pedig a harmadik legfontosabb célpontja az EU. Az egyeztetést 2013-ban kezdték meg a felek az egyezményről.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.