szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forgalmazó cég egyik tulajdonosa szerint minden jogszabályt betartottak, nem csaltak adót és a minőségi előírásokat is betartották.

Egyetlen kamionnyi, összesen körülbelül 20 ezer darab, kínai exportra szánt UHT tejet vásároltak német partnerüktől tavaly júliusban, amit magyar címkével láttak el, és itthon hoztak forgalomba – mondta a 24.hu-nak a tejet forgalmazó Foltin-Globe Kft. egyik tulajdonosa.

Foltin Csaba szerint minden jogszabályt betartottak, nem csalnak adót, nem sértettek minőségi előírásokat. Sajnálattal tapasztalják, hogy az olcsóbb import tej a magyar termelőket nem a termelésük optimalizációjára, hanem vádaskodásra készteti – jegyezte meg.

A beszerzés hátterével kapcsolatban azt mondta: a német gyártó cég tavaly nyáron kereste meg őket azzal, hogy egy kínai piacra gyártott tejkészletüket nem vitte el a kínai vevő, és ezt a készletet olcsóbb áron át tudja adni nekik, ők pedig éltek a lehetőséggel. A német cég évek óta az egyik legfontosabb partnerük, de UHT tejet korábban soha nem importáltak Németországból, mert a németországi UHT tej ára sokkal magasabb az Európai Unió többi országából beszerezhető tej áránál – tette hozzá.

A cégvezető szerint a 20 ezer darab tejet nettó 3100 euróért vásárolták a németektől, ez nagyjából 48 forintra jön ki dobozonként. Ezután több magyarországi vevőnek is értékesítették nettó 99 és 105 forint közötti áron. A boltokba végül, úgy tudni, 139 forintos áron került a tej.

Újra piacra dobják a szemetet?

Istvánfalvi Miklós, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a 24.hu-nak azt mondta: évek óta tartó gyakorlat magyar importőröknél, hogy a hat hónapos szokásos magyar UHT-szavatossági idő lejárta után megveszik „szemétként” az egyébként megsemmisítésre kerülő, kínai írásjelű tejesdobozokat, és a magyar piacra dobják, nyomott áron.

Szerinte a forgalmazók kijátsszák a magyar és az uniós szabályozás közötti eltéréseket, mivel a hazai szabályok szerint egy magyar feldolgozó nem tud értékesíteni hat hónap feletti szavatosságú UHT tejet Magyarországon.

Istvánfalvi Miklós a konkrét üggyel kapcsolatban megerősítette, hogy szervezetük a Nébih-hez, és az adóhatósághoz fordul. Utóbbihoz azért, mert kizártnak tartják, hogy a magyar importőr legálisan ki tudná gazdálkodni olcsó átadási árait a kiskereskedők felé. Gyanújuk szerint az importőr nem fizet adót, diszkriminatív árképzést folytat, vagy megsérti az élelmiszer-biztonsági szabályokat – mondta.

Foltin Csaba a vonatkozó tej termékszavatosságáról azt mondta: nem tudnak olyan magyar jogszabályról, amely hat hónapos lejárati időt határozna meg egy importőr számára az UHT tejekre. Európában egységes piac van, és az uniós szabályok szerint a gyártó határozza meg a szavatossági időt – érvelt.

Mivel a termékre a német gyártó 365 napos szavatosságot vállalt, a Foltin-Globe a beszerzéstől számítva idén február 9-ig forgalmazhatja elvileg azt Magyarországon. Utoljára tavaly novemberben adtak el a tejből kiskereskedőknek, és azóta nem – mondta még Foltin Csaba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!