szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tavaly 15,2 milliárd dollárt fektettek be a mesterséges intelligencia fejlesztésébe világszerte. A pénz fele Kínába ment, és csak a 38 százaléka az USA-ba.

 Ez fordulat, hiszen most először érkezett Kínába több beruházás ebben az ágazatban, amelyben eddig Amerika tőkevonzó képessége mindenkit felülmúlt. Mindez a „CB Insights”, a legfejlettebb ágazatokkal foglalkozó tekintélyes piackutató cég felméréséből derült ki. Ugyancsak az ő adataik szerint 2016-hoz képest 2017-re 141 százalékkal nőtt a robotok fejlesztésébe benyomott pénz mennyisége világszerte. És még néhány tanulságos információ a trendről.

2013-ban még a mesterséges intelligenciában élvonalbelinek számító vállalatok 77 százaléka amerikai volt, mára az USA-beli cégek aránya 50 százalékra esett vissza, miközben Kínában elképesztő a fejlődés. Kína tavaly nyáron közzétett egy hivatalos tervet, amely szerint 2030-ra 150 milliárd dolláros értéket képvisel majd a kínai mesterséges intelligenciát termelő iparág. A dolog pikantériája, hogy a 28 oldalas kínai prognózis több fejezete szinte szó szerint megegyezik azzal az amerikai hosszú távú koncepcióval, amit még az Obama adminisztráció tett közzé 2016-ban.

 A kínaiakat sokáig az a vád érte és éri ma is, hogy lopják a technológiákat minden fronton és ágazatban a fejlettebb országoktól. Ez a vád nem alaptalan. De: a másfél éve megválasztott amerikai elnök, Donald Trump gazdasági koncepciójának vagy inkább szavazatszerzési stratégiájának az az alapja, hogy szereti azt, ami zakatol, pöfög, füstöl és a nagyon szerényen kvalifikált, alsó amerikai középosztálynak még ideiglenesen munkahelyet teremt, illetve a képzettség nélküli megélhetés illúzióját nyújtja- írja a Le Figaro. 

Az új technológiák amerikai szakértői szerint Trump nem érti, nem fogja fel, miről szól a valódi világgazdasági vetélkedés a 21. században. A legjobb kaliforniai cégek és a Harvard Egyetem által létrehozott érdekképviseleti központ vezetője, Tim Hwang mondta ezt. És ugyanilyen szellemben foglalt állást az egyik legnagyobb presztízsű amerikai egyetem, a Massachusetts Institute of Technology is. Trump kerítést épít és kitiltaná a bevándorlókat Amerikából. A menő hitech cégek viszont a világ minden tájáról szeretnék Amerikába vonzani a legkiválóbb kutatókat, mérnököket, technikai szakembereket. Ha az amerikai bevándorlási politika ezt lehetetlenné teszi, akkor például Európában létesítenek, hatalmas beruházással kutató, fejlesztő központokat. Ezt teszi a például a Facebook, amely Párizsban alapít vállalatot. Az Alphabet, a Google anyavállalata pedig egyenesen Pekingben létesít kutatóintézetet.

A szakértők szerint a verseny állása egyre kevésbé kedvez az USA-nak. Igaz, még ott vannak a világ legjobb egyetemei. De például a kínai államhoz kötődő Megvii cég 1,3 milliárd ember biometrikus adataihoz tud hozzáférni. Az arcfelismerési technológia mindent forradalmasíthat: hétköznapi életünk összes apró szegletét, de például ultra hatékonnyá teheti a diktatúrák műkődését.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!