Még mindig sokan dolgoznak feketén

A Pénzügyminisztérium ellenőrei a munkaadók 80 százalékánál találtak szabálytalanságot.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Még mindig sokan dolgoznak feketén

Június 18. és július 6. között a munkáltatókat és a munkavállalókat is ellenőrizte a Pénzügyminisztérium munkaügyi főosztálya. Az eredmény megdöbbentő: a vizsgált 1037 munkáltató 80 százalékánál és az ellenőrzött 3119 munkavállaló 72 százalékánál találtak szabálytalanságot az ellenőrök.

A legnagyobb probléma még mindig a feketemunka: a munkavállalók 28 százalékának volt olyan dolgozója, aki nem volt bejelentve az adóhatóság felé – sovány vigasz, hogy ez 6 százalékpontos csökkenést jelent az elmúlt év azonos időszakához képest. Az elemzés szerint az építőiparban volt a legsúlyosabb a helyzet, a bejelentés nélkül foglalkoztatott munkavállalók 60 százaléka ebben az ágazatban dolgozott. Ezt követi a kereskedelem és a vendéglátás: mindkét ágazatban az alkalmazottak 9 százaléka dolgozott feketén.

A feketemunka mellett sok esetben előfordult a nyilvántartási kötelezettség megszegése, a munkaidőre vonatkozó szabályok be nem tartása és a munkaidőkerettel való trükközés. Jó hír viszont, hogy a minimálbérre és garantált bérminimumra vonatkozó szabályokat szinte mindenki betartotta: csupán 4 munkavállaló esetében találtak szabálytalanságot az ellenőrök.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?