Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Jön az áremelkedés, de ez nem segít majd az élelmiszeriparon

Az élelmiszerárak felfelé húzzák az idén az inflációt, de az élelmiszeripar és a termelők a kereskedőknél kisebb mértékben lesznek képesek emelni áraikat.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Jön az áremelkedés, de ez nem segít majd az élelmiszeriparon

Gyengébb az érdekérvényesítő képességük – magyarázta a Világgazdaságnak Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője. A munkaerő-, üzemanyag- és logisztikai költségek emelkedése, valamint a megnövekedett gabona- és a takarmányárak miatt az agrárszakszervezetek szerint áremelkedésre lenne szükség.

Fórián szerint a gond az, hogy a piacokat nem érdeklik a termék előállításának költségei, ők a fogyasztó árelvárásához alkalmazkodna, azaz az élelmiszerpiac árait a lánc végéről irányítják.

Ezért, bár általában a mezőgazdasági árak változnak a legnagyobb mértékben a termékláncon belül, ez a láncon előrehaladva egyre inkább elsimul, ennek terhét pedig rendre az élelmiszeripar nyögi. 2007-ben például az agrárárak 5,6 százalékos emelkedését az élelmiszeripar 4,7 százalékkal adta tovább, de ezek az árnövekedések a fogyasztói árakban mindössze 2,8 százalékban jelentek meg.

2018-ban viszont az élelmiszerek fogyasztói ára produkálta a legnagyobb, 3,9 százalékos emelkedést, és húzza felfelé az inflációt. Flórián szerint az agrárium szereplői a fogyasztói árak emelését készítik elő, amikor költségeik emelkedését hangoztatják, és hogy ebből mennyi jut termelőnek és a feldolgozónak, az az érdekérvényesítő képességi sorrendből kitalálható.

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.