Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Ugyan sokkal jobb a helyzet, mint az ipari forradalom alatt, de egy XIII. századi jobbágy csodálkozna azon, mennyire sokat kell ma dolgozni.
Tévhit, hogy most lenne rövidebb munkaidejük az embereknek, mint a középkorban – írta a Mult-kor.hu. Egymás mellé tették ugyanis az OECD statisztikáit és Juliet Schor A túldolgoztatott amerikai: a szabadidő váratlan hanyatlása című könyvének adatait. A könyv még 1993-as, a megállapítása viszont a frissített adatokkal együtt is érvényes: most több a munkaidő, mint több száz évvel ezelőtt.
Egy angol paraszt a középkorban nagyjából 1620 órát töltött évente munkával a könyv számításai szerint. 2017-ben egy átlagos magyar munkavállaló évente 1740 órát töltött munkával, míg az Egyesült Államokban ugyanez a szám 1780 óra.
A magyarázat egyszerű: a földeken dolgozó emberek több száz évvel ezelőtt nagyon sok szabadidőhöz jutottak akkor, amikor az időjárás miatt nem lehetett mit csinálni, ráadásul az egyház is rengeteg kötelező munkaszüneti napot iktatott be. A XIII. században például akár 25 hét szabadidő jutott egy évben. A XIX. században aztán az iparosítás 70-80 órás munkaheteket hozott, ami valóban gyakorlatilag pihenő nélküli rabszolgamunkát jelentett – a munkásmozgalom küzdelme a nyolcórás munkanapért a régi életformához való visszatérést célozta meg.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.