Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Sokan bíztak abban, hogy Trump büntetővámjai előnyös helyzetbe hozhatják az európai cégeket, de ez nem jött be- nyilatkozta a Kínában működő európai kereskedelmi kamara alelnöke a Deutsche Wellének. Charlotte Roule asszony egy felmérést ismertetett, amely 585 Kínában működő európai vállalat vezetőinek a véleményét foglalta össze a kereskedelmi háborúról és annak a globális gazdaságra gyakorolt hatásáról.
Hszi Csin-ping elnök első idei külföldi körútját Európában tette meg- tudatosan hangsúlyozva azt, hogy Amerikának van alternatívája. Olaszországban és Franciaországban hatalmas üzleteket jelentettek be, és a kínaiak nem fukarkodtak az ígéretekkel sem. Még egy mini csúcsra is sor került az Élysée palotában, Párizsban, ahol a francia és a kínai elnök mellett jelen volt Merkel német kancellár és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság távozó elnöke is. Az európaiak nem hallgatták el az aggodalmaikat sem: a kínaiak ígéretei és a valóság között szakadék tátong.
Ezt erősítette meg most Charlotte Roule asszony is, aki hangsúlyozta, sokban egyetértenek Trumppal, amikor bírálja Pekinget. A kínaiak például azt állítják, hogy megszűnt a korábbi kínos gyakorlat, amikor technológiai transzferre kényszerítették a külföldi cégeket, ha meg akarták tartani a piaci részesedésüket Kínában. Ami Peking szerint hivatalosan megszűnt, az a valóságban még növekedett is. Ez derül ki a felmérésből, mely a Kínában működő európai cégek vezetőinek a véleményét összegezte. A tavalyi jelentés szerint a cégeknek csak 10%- a jelezte, hogy számára a kikényszerített technológiai transzfer komoly problémát jelent, az idén már 20% panaszkodott erről.
Vagyis az, ami Peking szerint nincs, a duplájára nőtt
A kínaiak továbbra is akadályozzák a külföldi cégeket a piacszerzésben és előnyben részesítik a saját állami vállalataikat akkor is, ha azoknak a termékei nem versenyképesek. Pekingben már többször megígérték az állami vállalatok reformját, de az európai cégek vezetői szerint nem sok minden történt a valóságban. A szellemi tulajdon eltulajdonítását az európai cégek fele továbbra is kardinális kérdésnek tartja. Gyakran panaszkodnak arról a Kínában működő európai vállalkozások, hogy a kínaiak lenyúlják a korszerű technológiákat anélkül, hogy fizetnének érte. Ebben tehát az európaiak egyetértenek Trump offenzívájával Kína ellen, de a büntetővámokat határozottan ellenzik. Nem véletlenül: az európai cégek egyharmada szenvedő alanya az amerikai-kínai kereskedelmi háborúnak. De nemcsak ők szenvednek, az amerikai családok is ráfáznak.
2000 dollár mínusz
Ha Trump minden kínaiak exportot 25%-kal adóztat, akkor évente egy átlagos amerikai család 2000 dollárt veszít. Ezt számolgatták ki azok a szakértők, akik a brüsszeli Politicónak nyilatkoztak. Arra is rámutattak, hogy a Kínába exportáló amerikai farmerek is komoly veszteségeket szenvednek, ha Peking nem tőlük veszi a szóját vagy más élelmiszeripari árut. Trump erre azt mondja: a büntetővámokból befolyó pénzből kárpótoljuk a farmereket. Csakhogy a büntető vámokat nem a kínaiak fizetik, hanem az amerikai fogyasztók vagy a Kínában működő amerikai cégek.
Pekingben tudják: választási év következik
Kínában jól ismerik az Egyesült Államokat és oda szúrják a tűt, ahol a legjobban fáj. Például a Trumpot támogató mezőgazdasági államok veszíthetnek soka,t márpedig az ő szavazatuk aranyat ér az USA jelenlegi elnökének. „Léket kapott a hajó és jön be a víz” - nyilatkozta a Standard and Poor's vezető közgazdásza, Beth Ann Bovin, a brüsszeli Politicónak. A szakértő szerint a Trump kormányzat próbálja ugyan betömni a léket, de ugyancsak kérdéses, hogy ez a vállalkozása sikerrel jár-e. Ha ugyanis az átlag amerikai család 2000 dolláros mínusszal megy neki a választásoknak, akkor kétszer is meggondolhatja: kell-e neki Trump nyolc évre a Fehér Házban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.