szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Alig heverték ki a madárinfluenza miatti sokkot a libatenyésztők, most a túltermelés miatt zuhannak a felvásárlási árak. A szakszövetség szerint a kiút az lehet, ha a feldolgozókkal közösen vegyesvállalatokat alakítanak, ám ez se garancia semmire.

„Holtpontra jutottunk” – mondja az egyik Bács-Kiskun megyei víziszárnyasokkal foglalkozó egyéni vállalkozó. Két és fél évvel ezelőtt a madárinfluenza miatt közel hárommillió állatot kellett lefojtani, ami 230 gazdaságot érintett, majd hosszas várakozás után megindult a kártalanítás is. Alig heverte azonban ki az ágazat a válsághelyzetet, a hiány utáni túlfűtöttség miatt most a tavalyinál 15-20 százalékkal kevesebbet adnak a felvásárlók a kacsáért, libáért, így sokaknak egy fillér tartalékjuk sincsen. Egy másik tenyésztő már hirdeti is a telepét, két és fél hektáros gazdaságát adná bérbe.

A Magyar Lúdszövetség elnöke a Magyar Nemzetnek adott interjúban az európai túltermeléssel indokolja a felvásárlási árak zuhanását, de az is nehezíti a gazdák helyzetét Szabó Miklós szerint, hogy a termelői költségek is jelentősen emelkedtek, drágult az energia, magasabbak a takarmányárak, és a szolgáltatásokhoz is több pénzért lehet hozzájutni. A szakmai szövetség vezetője szerint ősszel még feljebb mehetnek az árak, de valódi kiutat az integráció jelenhet, a feldolgozókkal kellene közösen vállalatokat alakítani.

A hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó termelők elismerik az integráció szükségességét, azt ők is látják, hogy kiegyensúlyozottabb a gazdálkodása azoknak a termelőknek, akik szorosabbra fűzték a köteléket azokkal, akiknek beszállítanak. Mégis hiányolják a termelői érdekképviselet, szakmai segítséget.

A probléma azonban nemcsak a kistermelőket érinti, hanem a legnagyobbakat is. Horváth Sándor, a kiskunfélegyházi Integrál Zrt. elnök-vezérigazgatója a Coop Rallyn tartott sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy a társaság, amely a Magyarországon évente feldolgozott 2,5 millió liba egyharmadát állítja elő, jelentős bevételcsökkenéssel számol erre az évre. A tízszázalékos elmaradás oka éppen az, hogy a túlkínálat miatt az európai piacokon alacsonyabb árat tudnak elérni, márpedig az Integrál bevétele 80 százalékát az exportból szerzi. A jó hír viszont az – tette hozzá a hvg.hu kérdésére –, hogy a hízott libamájjal szembeni kampányok nem ártottak a külföldi eladásoknak, meg tudták őrizni a piacaikat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!