Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Letették a Mol tiszaújvárosi poliolüzemének alapkövét.
Magyarország legnagyobb, magyar hátterű beruházása indult meg azzal, hogy pénteken letették az alapkövet a Mol Nyrt. tiszaújvárosi poliolüzeménél. Varga Mihály pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a cégcsoport 1,2 milliárd eurós fejlesztéséhez a kormány 131 millió eurós támogatással járul hozzá.
Összehasonlításként: a jelenlegi árfolyamon 400 milliárd forintot meghaladó fejlesztéshez csak a Mercedes Benz kecskeméti üzemének második szakasza hasonlítható. Utóbbi összege ugyan nagyobb, ám amíg a Mol beruházása halad előre, a német autógyára májusban beismerte: a német autóipar rendszerszintű problémái miatt egyelőre felfüggeszti a bővítést.
Érdekesség, hogy a poliolgyártás a Mol számára is új terület, a fejlesztés pedig része a társaság 2030-ig tartó, speciális vegyipari termékek gyártása felé történő nyitásnak. A tervek szerint 2021-ben induló tiszaújvárosi üzemben egyebek mellett a csomagoló-, az autó- és az építőiparban is használt petrolkémiai termékeket állítanak elő. A poliol széles körű alkalmazási területtel bíró alapanyag a műanyag-gyártásban. Ez az alapanyaga a poliuretánhaboknak, amelyekből például az ágyakban található matracokat, az autóban lévő üléseket és műszerfalakat, vagy az ülőgarnitúrákat készítik. Kiváló szigetelőképessége miatt az építőiparban vagy a hűtőgépekben is használják. Ezzel a Mol-csoport lesz az egyetlen ilyen terméket integráltan gyártó vállalat Közép- és Kelet-Európában.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a rendezvényen elmondta: évente 200 ezer tonna poliolt állít majd elő gyár, amely 200 embert foglalkoztat majd. Hernádi beszélt arról is, hogy a beruházással a Mol-csoport a régiós vegyipar egyik legfontosabb szereplőjévé lép elő, a társaság lesz az egyetlen vállalat Közép-Kelet-Európában, amely a nyersolaj kitermeléstől a poliol előállításáig a teljes értékláncot felölei.
A tiszaújvárosi projekt a Mol-csoport eddigi legnagyobb organikus beruházása. A vállalat számításai szerint az üzem évente közel 150 millió euróval járul majd hozzá a Mol-csoport pénzügyi eredményéhez (EBITDA-hoz). Az üzemben a ma elérhető egyik leghatékonyabb és környezetkímélő módszerrel állítanak majd elő poliolt, a thyssenkrupp és az Evonik által használt HPPO (hidrogén-peroxidból propilén-oxid) eljárással.
A kivitelezés már megkezdődött, az építkezés mintegy 2500 dolgozónak ad majd munkát.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
Az izraeli légicsapások egy névtelenséget kérő Hamász-forrás szerint teljesen szétverték a terrorszervezetet, és mostanra nincs senki, aki újra tudná azt szervezni.
Donald Trump elnök katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánította az érintett térséget.
Tovább folytatódik a harc az egykori szövetségesek között.
Majdnem két évtizeden át próbálkozott egy házaspár azzal, hogy saját gyerekük lehessen, de a férfi betegsége miatt ez sosem jött össze. Amerikai kutatóknak azonban sikerült csodát tenniük.