Gigantikus állatszobrokat rendelt 667 millióért a jegybank

Egy medve, egy bika és ezüst felhők közül kiugró aranyszínű oroszlánok kerülnek ennyibe.

  • hvg.hu hvg.hu
Gigantikus állatszobrokat rendelt 667 millióért a jegybank

Összesen 667 millió forintot költ két gigantikus állatszoborra a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az egyik a Magyar Telekom korábbi, Krisztina körúti székháza elé, a másik az épület aulájába kerül.

A G7 által szemlézett közbeszerzési dokumentumokból kiderül, hogy a tőzsdei elemzésekben használatos gyertyadiagramokból felépülő, egymással harcoló medve és bika szobrára 197 millió forintot szán a jegybank. Ennél jóval többe, 470 millió forintba kerül az a szoborcsoport, amely kilenc, ezüstszínű felhők közül kiugró arany oroszlánt ábrázol.

Medve és bika harca - látványterv
ekr.gov.hu

Az előbbi alkotás kerül majd az épület elé, az utóbbi pedig az aulájába. Mindkettőt Szőke Gábor Miklós vállalkozása, a Dante Birodalom Kft. készíti.

A lap megjegyezte: a jegybanki tulajdonban lévő MNB-Ingatlan Kft. külön kérte a Közbeszerzési Hatóságot, hogy verseny nélkül ennek a cégnek adhassa a megbízást, mivel a szobrok olyan egyedi művészeti alkotások, amiket csak meghatározott gazdasági szereplő szállíthat le.

Azt is hozzátette a G7, hogy Dante Birodalom életében jelentős a mostani megrendelés; bár a 2019-es beszámolóját még nem adta le a cég, az árbevétele az ezt megelőző öt évben összesen volt körülbelül annyi, mint amennyiért az MNB-s munkát elvégezheti.

Oroszlán szoborcsoport látványterve
ekr.gov.hu

A szobroknak a kiírás szerint jövő május végére kell elkészülniük.

Szőke Gábor Miklós készítette többek között a Ferencváros stadionja előtt álló sasszobrot, de dolgozott a tengerentúlon is, ahol az Atlanta Falcons címerállatát, egy sólymot mintázott meg.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?