szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kormány a veszélyhelyzetre hivatkozva tette lehetővé az elővásárlási jog bejegyeztetését.

A "veszélyhelyzet során egyes bányászati szabályok eltérő alkalmazásáról szóló", Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt május 25-ei kormányrendelet bizonyos ásványi anyagok esetén lehetővé tette az állami elővásárlási jog bejegyeztetését, ha ezt a bányafelügyelet kéri. Az ásványi anyagok közé a gránitmurva, a riolit, a pados andezit, az andezit, a bazalt, a riolittufa (tufit), a kálitufa, a bazalttufa (-tufit), az agyag, a kőzetliszt, a kőzetiszap, a homok, a kavics, az átmeneti törmelékes nyersanyagok, a homokkő-konglomerátum, a durva és a puha mészkő, a tömött, kristályos mészkő, a dolomit, a márga, valamint az alginit tartozik.

A felsorolásból úgy tűnik, hogy gyakorlatilag mindenféle hazai építőipari nyers- és alapanyag lelőhelyre elővásárlási jogot kapna az állam, így akár az összes magántulajdonban lévő, értékes magyarországi bányaterületre: bányatavakra, földekre, külterületekre, vagy bizonyos ásványianyag-lelőhelyekre is bejegyeztethetett a kormány elővásárlási jogot a koronavírus okozta járvány farvizén, írja az Index.

Egy, a portál által megismert esetben egy megyei kormányhivatal földhivatali osztálya június első napjaiban is bejegyeztetett egy elővásárlási jogot, pedig akkor már csaknem egy hónapja tudni lehetett, hogy a járvány miatt bevezetett rendkívüli jogrendet visszavonja a kormány.

Nem tudni, hogy az állam hány ingatlanra, avagy magánkézben lévő bányaterületre jegyeztetett be elővásárlási jogot, és hogy konkrétan mennyi ilyen hazai ásványianyag-lelőhelyet érintett az intézkedés.

A portál megkérdezte a Miniszterelnökséget, valamint a Kormányzati Tájékoztatási Központot is, kérve, hogy amennyiben ők nem is azok, juttassák el megkeresésünket az illetékes kormányzati szervhez. A Miniszterelnökségi Sajtóiroda végül annyit válaszolt az Indexnek, hogy a módosítással a kormány célja a külföldi kivásárlások megakadályozása, ez illeszkedik az eddig meghozott intézkedések sorába. Mint írták hasonló szabályt hozott Olaszország és Németország is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Vállalkozás

Új üstökös tűnt fel az Orbán-család bányacégeinek környékén

Első évében máris 380 millió forint bevételt tudott összehozni egy fiatal köves cég, a GTR Magyarország. Ez önmagában nem is lenne hír, ám a MÁV egyik közbeszerzését illusztris alvállalkozókkal nyerték meg: egy ideig az Orbán család fő bányacége, a Dolomit szerepelt e poszton, az eljárást a család volt érdekeltségével, a NAKK-kal fejezték be. A tendert a GTR ellen induló cég megtámadta, mondván a társaság több ponton sem felelt meg a szigorú feltételeknek.