szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kapott tanácsadói felkérést Medgyessytől, Gyurcsánytól, Bajnaitól, Dobrevtől, sőt még Matolcsytól is, de hangsúlyozza: vállalkozói tapasztalataival nem a kormányt, hanem az országot szeretné segíteni.

Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje a hétvégén elmondta, kik alkotják azt a szakértői csapatot, amely részt vesz választási programja kidolgozásában. Mint a Partizánnak adott interjúban sorolta, Márki-Zay Péter együtt dolgozik Király Júliával, a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnökével aki monetáris kérdésekben segít, Bojár Gábor milliárdos vállalkozóval, a Graphisoft alapítójával, aki a gazdaságpolitikai területnél segít, Steinmetz Ádámmal, a Jobbik országgyűlési képviselőjével, aki a sportpolitikai kérdésekhez kapott felkérést, a DK-s Komáromi Zoltán háziorvos az egészségügyhöz kapcsolódóan tesz majd javaslatokat, a jogász és szociológus Fleck Zoltán pedig az alkotmányos kérdésekkel és a közjogi átmenettel foglalkozik, és utóbbiban egy közjogi tanácsadó testület is segít.

A hír megjelenése után Bojár Gábor saját motivációjáról, illetve terveiről az alábbiakat írta a hvg.hu-nak:

Meglepődtem mekkora sajtóvisszhangot kapott (mindkét oldalról), hogy az ellenzék közös miniszterelnök jelöltje, Márki-Zay Péter többek társaságában engem is felkért részvételre gazdasági tanácsadó csapatában. Hangsúlyozta ugyan, hogy ez nem árnyékkormány és nem osztogat miniszterjelöltségeket, annak csak a választási győzelem után jöhet el az ideje, de a sajtókommentárokból úgy látom sokan mégis jósolnak ilyesmit, különösen annak fényében, hogy MZP „szakértői kormány” felállítása mellett érvel.

Ezzel kapcsolatban szeretnék néhány dolgot tisztázni.

1. A jelenlegi kormányzat politikáját és értékrendjét gyakran kritizálom nyilvánosan. Ennek fényében természetes, hogy az ellenzék közös miniszterelnökjelöltjét támogatom. MZP gazdasági tanácsadó csapatában való részvételem azonban nem erről szól. Ez egy olyan feladat, amit elvállaltam Dobrev Klára felkérésére is, annak idején a Medgyessy, a Gyurcsány és a Bajnai kormányok idején is, sőt, 2010-ben az Orbán-kormány hivatalba lépése után egy rövid ideig Matolcsy György gazdasági miniszter tanácsadó testületében történő részvételre is kaptam felkérést, amit szintén elfogadtam. Ha vállalkozói tapasztalataimmal hozzá tudok járulni a gazdaságpolitika formálásához, akkor ezt az adott kormány színezetétől függetlenül megteszem. Nem az adott kormány, hanem Magyarország érdekében. Az egy másik kérdés, hogy kire tudok, és kire nem tudok hatni.

2. Nemcsak hogy nem ígér ez a felkérés esetleges későbbi kormányzati részvételt, ilyet nem is tudnék vállalni, mert erre nem vagyok jó. Egy kormányzatban való részvétel – még ha „szakértői kormány”-nak is nevezzük – politikai feladat. A miniszternek nem kitalálni kell tudni mi a jó gazdasági program, hanem megvalósítania kell tudni azt. Ehhez pedig egy demokráciában elsősorban ahhoz kell érteni, hogy a programot hogyan kell a sokszínű koalíciós kormánnyal elfogadtatni, a Parlamenttel jóváhagyatni, megkötni az elkerülhetetlen kompromisszumokat, stb. stb., csupa olyan feladat, amiben nulla tudásom és tapasztalatom van, nem beszélve arról, hogy miként lehet egy hatalmas minisztériumi apparátust irányítani. Persze természetes, hogy a miniszternek értenie kell a gazdasághoz, hiszen részleteiben ismernie és értenie kell a programot, amit képvisel, de ez a feladat könnyebbik része. Sokkal nehezebb a keresztülvitel.

3. Megtisztelő, hogy MZP gazdasági csapatából kevesek között engem nevezett meg, de szeretném hangsúlyozni, hogy a munka dandárját nem én végzem. Én nem értek egy kormányprogram, vagy egy választási program, vagy például egy költségvetés összeállításához. Szerencsére a csapatban vannak tekintélyes és kitűnő közgazdászok, akik értenek ehhez. Én vállalkozói perspektívából tudom gazdagítani a közös munkát, amit boldogan teszek.”

Bojár Gábor az ATV-nek közben azt is elárulta, hogy kisebb összeggel már támogatta is Márki-Zay Pétert. "Én úgy érzem, hogy egy jómódú polgárnak állampolgári kötelessége támogatni azokat a politikai formációkat, amelyeknek az értékrendjével egyetért" – mondta a csatornának. Hozzátette, hogy „lehetőségeihez képest egy kisebb összeggel”, 1–2 millióval segítette Márki-Zayt időnként, de még azelőtt, hogy miniszterelnök-jelölt lett, és nem azért csak ennyivel, mert takarékoskodni akar, hanem azért, mert nem szeretné, hogy bármilyen párt tőle függjön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!