szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

10 százalék feletti béremelésre van szükség, hogy ne legyen nagy bérfeszültség. Egyszerre nő az infláció, emiatt a fizetési igények, és a vállalatok egyéb költségei.

Elhúzódó bértárgyalások jöhetnek – mondta a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége elnöke, Székely Tamás a 24.hu-nak. Sok olyan munkáltató van ugyanis, amely még a 2022-re várt 5 százalékos inflációt kompenzáló béremelést sem akarja megadni.

Ahol viszont sikerült megállapodni, ott ennél nagyobb az emelés. A Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke, László Zoltán például arról számolt be, hogy a 202 alapszervezetük közül 30 nagyobb cégnél megvolt a bértárgyalás , a legalacsonyabb emelés 6,5 százalékos, de van olyan logisztikai cég, amely 27 százalékos bérfejlesztéssel próbál vonzóbbá válni.

A portálnak nyilatkozók közül a leginkább pesszimista az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke, Németh László. Ő úgy látja: az elszálló infláció és a minimálbér-emelés által okozott bérnyomás mellett a cégek költségei is nőnek, de legalább 10, inkább 15-20 százalékos pluszt kell megadni, hogy ne legyen bérfeszültség. Ez viszont a kis- és mikrovállalkozásoknak súlyos terhet jelenthet.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!