szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Ivanka Factory Zrt. két alapítója 1,6 milliárd forint megítélését kéri.

Kártérítési pert indítottak szerződésszegés és károkozás miatt Gattyán György, Oszkó Péter, valamint az érdekeltségükbe tartozó cégek ellen az Ivanka Factory Zrt. alapítói. Ivánka Katalin és Ivánka András a Fővárosi Törvényszékre nyújtott be keresetet, amelyben 1,6 milliárd forint megítélését kérik – írja a 24.hu.

A lap tavaly ősszel írt a házaspár által alapított, nemzetközi hírnevet szerzett, dizájnbetont gyártó cégről, amelynek 2017-ben még másfél milliárd forintos bevétele volt, 2020 tavaszán azonban felszámolás alá került. A cikk szerint a vállalkozásban intézményi befektetőként már évek óta ott volt a Docler Holding, az ország egyik leggazdagabb emberének, Gattyán Györgynek a cégcsoportja, amelytől 2018-ban részben Oszkó Péter volt pénzügyminiszter luxemburgi vállalkozásához, az OXO Portfolio Management S. a. r. l.-hez került.

Keresetlevelükben Ivánkáék azt írták, hogy Gattyán cége (amelynek jelenlegi jogutódja a Prior Systems) éveken át elutasította a javasolt fejlesztéseket, hátráltatva a versenyképes működést, a docleres igazgatósági tagok pedig nem az Ivanka Factory érdekeit szem előtt tartva jártak el. Azt is állítják a 24.hu szerint, hogy Gattyán elutasította a kivásárlási ajánlatukat, később nem adott lehetőséget az elővásárlási joguk gyakorlására, amikor a cégben tulajdonos Docler Entertainment S.a.r.l.-t Oszkó Péterre ruházta át, és félre is vezette őket azzal kapcsolatban, hogy milyen ügylet zajlott le.

Ivánkáék a lap szerint arról is írnak, hogy ezután Oszkóval is sikertelenül próbáltak megegyezni cég sorsát érintő stratégiai kérdésekben. Később a volt miniszter továbbadta a menedzsmentjogokat – a Magyar Nemzeti Bank által többször megbüntetett – SET Group Nyrt.-nek, amely három Zala megyei, alkalmi munkákból élő férfit jelölt az Ivanka Factory igazgatóságába. A 24.hu korábbi cikke szerint a férfiak nem tudták, hogy mihez adták az adataikat.

Az alapítók úgy látják, hogy Oszkó, aki a döntési és képviseleti jogosultságokkal rendelkezett, köteles lett volna előmozdítani a cég céljainak elérését, ő azonban szándékosan elzárkózott az együttműködéstől, a felelősséget pedig rájuk hárította.

Gattyán György cége tavaly azt válaszolta a 24.hu megkeresésére, hogy egymilliárdos összeget fordítottak a betonos cég felfuttatására, de „bebizonyosodott, hogy az Ivanka Factory Zrt. a tetemes pénzügyi támogatás ellenére sem tudta vállalkozását sikerre vinni”. Oszkó azt közölte, hogy személyesen nem volt képviselője a cégben tulajdonosi jogokat gyakorló társaságnak, és azt is állította, hogy az alapítók „blokkolták vagy hátráltatták szinte minden érdemi tulajdonosi jog gyakorlását”.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!