Kártérítési pert indítottak Oszkó Péter és Gattyán György ellen a dizájnbetonos cég alapítói

Az Ivanka Factory Zrt. két alapítója 1,6 milliárd forint megítélését kéri.

  • hvg.hu hvg.hu
Kártérítési pert indítottak Oszkó Péter és Gattyán György ellen a dizájnbetonos cég alapítói

Kártérítési pert indítottak szerződésszegés és károkozás miatt Gattyán György, Oszkó Péter, valamint az érdekeltségükbe tartozó cégek ellen az Ivanka Factory Zrt. alapítói. Ivánka Katalin és Ivánka András a Fővárosi Törvényszékre nyújtott be keresetet, amelyben 1,6 milliárd forint megítélését kérik – írja a 24.hu.

A lap tavaly ősszel írt a házaspár által alapított, nemzetközi hírnevet szerzett, dizájnbetont gyártó cégről, amelynek 2017-ben még másfél milliárd forintos bevétele volt, 2020 tavaszán azonban felszámolás alá került. A cikk szerint a vállalkozásban intézményi befektetőként már évek óta ott volt a Docler Holding, az ország egyik leggazdagabb emberének, Gattyán Györgynek a cégcsoportja, amelytől 2018-ban részben Oszkó Péter volt pénzügyminiszter luxemburgi vállalkozásához, az OXO Portfolio Management S. a. r. l.-hez került.

Keresetlevelükben Ivánkáék azt írták, hogy Gattyán cége (amelynek jelenlegi jogutódja a Prior Systems) éveken át elutasította a javasolt fejlesztéseket, hátráltatva a versenyképes működést, a docleres igazgatósági tagok pedig nem az Ivanka Factory érdekeit szem előtt tartva jártak el. Azt is állítják a 24.hu szerint, hogy Gattyán elutasította a kivásárlási ajánlatukat, később nem adott lehetőséget az elővásárlási joguk gyakorlására, amikor a cégben tulajdonos Docler Entertainment S.a.r.l.-t Oszkó Péterre ruházta át, és félre is vezette őket azzal kapcsolatban, hogy milyen ügylet zajlott le.

Ivánkáék a lap szerint arról is írnak, hogy ezután Oszkóval is sikertelenül próbáltak megegyezni cég sorsát érintő stratégiai kérdésekben. Később a volt miniszter továbbadta a menedzsmentjogokat – a Magyar Nemzeti Bank által többször megbüntetett – SET Group Nyrt.-nek, amely három Zala megyei, alkalmi munkákból élő férfit jelölt az Ivanka Factory igazgatóságába. A 24.hu korábbi cikke szerint a férfiak nem tudták, hogy mihez adták az adataikat.

Az alapítók úgy látják, hogy Oszkó, aki a döntési és képviseleti jogosultságokkal rendelkezett, köteles lett volna előmozdítani a cég céljainak elérését, ő azonban szándékosan elzárkózott az együttműködéstől, a felelősséget pedig rájuk hárította.

Gattyán György cége tavaly azt válaszolta a 24.hu megkeresésére, hogy egymilliárdos összeget fordítottak a betonos cég felfuttatására, de „bebizonyosodott, hogy az Ivanka Factory Zrt. a tetemes pénzügyi támogatás ellenére sem tudta vállalkozását sikerre vinni”. Oszkó azt közölte, hogy személyesen nem volt képviselője a cégben tulajdonosi jogokat gyakorló társaságnak, és azt is állította, hogy az alapítók „blokkolták vagy hátráltatták szinte minden érdemi tulajdonosi jog gyakorlását”.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.