Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az Ukrajna elleni háború miatt újabb termékek exportját tiltotta meg Oroszországba és Fehéroroszországba helyi idő szerint pénteken az Egyesült Államok - derül ki a washingtoni kereskedelmi minisztérium tájékoztatásából.
Mostantól csak külön engedéllyel exportálhatók
- különféle műtrágyák,
- csővezetékeknél használt csapok,
- csapágyak,
- egyéb alkatrészek, nyersanyagok és vegyszerek.
A korlátozás gyakorlatilag tiltást jelent, miután a kormányzat közölte, hogy nem fogja megadni az ehhez szükséges engedélyeket.
Az amerikai kormány szintén megtiltotta, hogy amerikai gyártású, de fehérorosz tulajdonú, üzemeltetésű vagy fehéroroszok által bérelt repülőgépek berepüljenek Fehéroroszországba, válaszul arra, hogy Minszk támogatja Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.
Az Egyesült Államok azt követően szorított tovább az Oroszországra és szövetségesére kivetett szankciókon, hogy tömegsírok és meggyilkolt civilek holttesteinek százai kerültek elő Kijev környékén az orosz csapatok visszavonulása után. Joe Biden amerikai elnök szerint az orosz csapatok súlyos háborús bűncselekményeket követtek el.