szerző:
Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?

A leggazdagabb magyar vállalkozók listáján előkelő helyen álló, eddig az építőiparban hasító vállalkozó vásárolta be magát egy agrárcégbe.

Eddig főként Mészáros Lőrinc szerzett magának a Csányi Sándoréval összemérhető agrárbirodalmat, és csipeget fel továbbra is kisebb-nagyobb mezőgazdasági cégeket. Nem kizárt, hogy a közeljövőben további tőkeerős versenyzőkkel is találkozhatunk az agráriumban, akiknek korábban semmi közük nem volt a szektorhoz. Olyan beruházási dömping indulhat ugyanis, amire a beígért uniós pályázatok ellenére sem lesz pénze még azoknak az agrárcégeknek sem, amelyek egészen jól működtek eddig.

A szegedi Floratom Kft. 22 hektáros üvegházakkal a kertészeti ágazatban az élmezőnybe tartozik, március végén ebbe vásárolta be magát a Forbes januári milliárdos listáján 43. helyezésű, solti építési vállalkozó. A paradicsomot, paprikát és gerberát termesztő kft.-t a Soltút tulajdonosa vásárolta meg. Rencsár Kálmán a februárban alakult Floratom Tomato Kft.-n keresztül vette meg az évtizedek alatt felépített kertészetet. A megvásárolt agrárcég ügyvezetője nem akarta kommentálni az adásvételt.

Szakmai körökben már egy ideje téma volt, hogy eladó a cég. Az mégis meglepő, hogy a Floratom Kft.-t megvásárló Floratom Tomato Kft. a februári alapításkor a CBA-s Lekeny Györgyhöz közel álló üzleti körökhöz került, majd alig egy hónappal később a Floratom Tomato Kft. egyedüli tulajdonosa Rencsár Kálmán lett, ő vitte egyedül a 22 hektáros kertészetet.

Lekeny érdekeltségei Szegeden éppen lakossági geotermikus rendszer kiépítésén dolgoznak, ők működtetik a nagybani piacot, és CBA üzleteket is üzemeltetnek, a napokban adták át a vadonatúj lakóparkjuk új üzletét. Akár lehetett is volna logika abban, ha hozzájuk kerül a Magyarországon igencsak nagynak számító kertészet, de az mégis a Soltút tulajdonosáé lett, pedig úgy tudjuk, hogy a társak megpróbálták kivásárolni a most eladott céget, de nem jött össze a pénz rá.

Ugyanis a Floratom Kft., amit végül a NER-cégvezér megvásárolt, a Floratom Termelő és Értékesítő Szövetkezet (TÉSZ) legerősebb tagja. A TÉSZ elnöke, a batidai kastélyt üzemeltető Grosswiese Zrt.-ben Lázár Jánossal közösködő Szabó István. Lázár üzlettársa, az egyik korábbi cégét, a KIR Consulting Kft.-t tavaly nyáron Floratom Holding Kft.-nek keresztelte át, ekkor egy fővárosi társa is lett, a GF Vagyonkezelő Kft. A Floratom Holding Kft. főtevékenységként a vagyonkezelést jelölte meg a cégadatokban. Az adásvételi szerződés részleteit természetesen nem ismerjük, de a cégadatok alapján csak a TÉSZ vezető cégét vásárolta meg az új tulajdonos, a többi TÉSZ-tag maradt a korábbi felállásban a szövetkezetben.

Rencsár Kálmán az építőiparban hasított eddig jól, a több állami közbeszerzésen is nyertes Soltút is kedvezményezettje annak a keretmegállapodásnak, amellyel a kormány pár évre munkát és tízmilliárdokat adott néhány cégnek. Rencsáréknak nemrég óta van egy Rencsár Ménes Kft.-jük, családi lótenyésztésbe kezdtek, valamint egy burgonyapelyhet gyártó solti cégben is van részesedésük, nagyjából ennyi az eddigi kötődésük a mezőgazdasághoz.

Néhány hónapon belül ki kell derülnie, hogy az állami megrendelésekkel kitömött vállalkozó komolyan gondolja-e a mezőgazdasági pályafutását, vagy a kertészet Szeged frekventált területein levő ingatlanjait más célra használja fel. Ez utóbbinak talán a pletykák ellenére is kicsi az esélye a kormány most különösen kiemelt vidék- és agrárstratégiája miatt, de azért is, mert a megvásárolt cég majd 3 milliárd forintot nyert pályázatokon. Ám úgy tudjuk, hogy még csak bele sem fogtak a projektekbe, ez Rencsárékra vár. A társaság 2017-ben egy üvegház-korszerűsítési projektre nyert 710 millió forintos támogatást, amihez 100 milliót kellett volna még hozzátenni, és egy 2 milliárdosat, ezt 2021-ben. Az utóbbi összeget másfél milliárddal kellene megtoldani, de nem kizárt, hogy még ennél is több pénz kellene a projektek megvalósításához, hiszen az építőiparban is folyamatos a drágulás. A pályázatokban vállaltak szerint 850 milliót üvegház-korszerűsítésre kellene elkölteni, 3,3 milliárdból pedig üvegházakat építeni. Ha nem valósulnak meg a projektek, akkor vissza kell fizetni a támogatást, ha megvalósul, akkor Rencsáréké lesz a Magyarország jelenleg legnagyobb üvegházas kertészete.

Összehasonlításképpen: a három évvel ezelőtt nagy csinnadrattával beharangozott 330 milliárd forintos bezenyei beruházás részeként egy 30 hektáros üvegház felépítését is ígérte a FAKT AG. Az üvegház-beruházás irdatlan drága, ha a Floratom új tulajdonosa befejezi a még el sem kezdett beruházásokat, akkor nagyjából a 22 hektáros kertészetből egy Bezenyére tervezett méretű gazdaság lehet.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!