szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy hónapig vizsgálódott a NAV a budapesti közműholding vezetőjénél.

Bírságot nem szabott ki, és semmilyen megállapítást sem tett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, miután lefolytatta vizsgálatát Mártha Imre utóbbi öt lezárt adóévéről – közölte az érintett a HVG megkeresésére. Mártha egyébként a fővárosi közműszolgáltatásokat tömörítő Budapesti Közművek (BKM) Zrt. vezérigazgatója, de a cégnek ehhez az ügyhöz nincs köze, az adóhatóság a vállalatvezető háza táján kutakodott.

Mártha Imre neve akkor lett a szélesebb közönség számára is ismert, amikor tavaly év végén a kormánybarát médiában több cikk is megjelent róla, melyek azt állították, hogy alig dolgozik, hogy az állami MVM élén korábban bűncselekményt követett el, s hogy csak minimális bejelentett jövedelem után fizet adót, miközben luxuséletmódot folytat.

Mártha sajtópereket indított a Metropol és az Origo ellen, amelyeket (egyelőre első fokon) meg is nyert. A vonatkozó ítéletek szerint a lapok valótlanul állították, hogy a felperes ellen korábban büntetőeljárás indult volna. Megállapította a bíróság azt is, hogy az orgánumok manipulált képeket közöltek a cégvezetőről, miközben alaptalanul állították, hogy Mártha munkaidőben tett közzé szabadidős fotókat a közösségi oldalain. S általában is valótlan tényeket közöltek vagyoni helyzetéről.

Ahhoz azonban elég volt a lejáratókampány, hogy az adóhatóságnál is feljelentsék a Márthát. Úgy tudni, többen is kezdeményezték a vizsgálatot, egyikük az éppen a sorozatos feljelentéseiről elhíresült Tényi István. A NAV végül csaknem négy hónapig kutakodás után mindent rendben talált. A vizsgálat a 2016–2020-as időszakra terjedt ki, és Mártha összes hazai és külföldi bankszámláját, jövedelmét elemezte, ideértve a munkabére mellett osztalékait, mezőgazdasági támogatásait, megbízási díjait, ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmét stb. „A vizsgálati programban foglaltakat megvizsgáltuk, az ellenőrzés alapján megállapítást nem tettünk. […] Az adóigazgatási rendtartásról szóló törvény 117. §-a alapján a vizsgálatot hatósági eljárás nem követi” – közölte a NAV Mártha Imrével.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!