szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mezőhegyesi birtokot kezelő alapítványról korábban azt nyilatkozta a politikus, hogy a többi újonnan alapított közérdekű szervezettel szemben a Jövő Nemzedék Földje önfenntartó lesz.

A 15 milliárd forint pénzbeli vagyoni juttatást még áprilisban kapta a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány, ez a Miniszterelnökség az Átlátszó közérdekű adatigénylésére megküldött válaszából derült ki. A lap azért fordult Gulyás Gergelyhez, mert tavasszal a Magyar Közlönyben ugyan megjelent, hogy 15 milliárd forint juttatást kap egy közérdekű alapítvány, de az már nem, hogy melyik. Két hónap után az Átlátszó megkapta a választ.

Tavaly áprilisban jelentette be a kormány, hogy 11 közérdekű alapítványt hoznak létre, főként felsőoktatási intézmények fenntartására, a Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak a 2016-ban „visszaállamosított”, 10 ezer hektáron működő mezőhegyesi ménesbirtokot szánták. A Jövő Nemzedék Földje Alapítványt tavaly október 27-én jegyezték be, a kuratóriumi tagok névsora már szeptemberben nyilvánosságra került: a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. kormánybiztosaként Lázár János lett az elnök, és a kuratóriumba Csányi Attila, Balczó Barnabás, Kerezsi Miklós, és az agrárkamara elnöke, Győrffy Balázs került.

Az alapítvány cégbírósági bejegyzése után egy sajtónak szervezett háttérbeszélgetésről novemberben számolt be a Portfolio, itt részletesen idézték az alapítvány működéséről, finanszírozásáról is beszélő Lázárt. Az azóta építésügyi miniszterré kinevezett politikus a sajtóbeszélgetésen akkor elmondta, hogy a Jövő Nemzedék Alapítványa kilóg a közérdekű alapítványok sorából azzal, hogy lényegében önfenntartó lesz, nagyjából 1,1 milliárdból fognak gazdálkodni. Lázár az összeg forrását is megjelölte, úgy számolt, hogy a vagyonkezelésükbe kerülő 10 ezer hektárnyi földet a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.-nek bérbe adják, a befolyó bérleti díjakból, és a zrt.-ből kivett osztalékból fog gazdálkodni az alapítvány. A Ménesbirtok beszámolóiból az kiderül, hogy osztalékot nem vettek ki a cégből, bár egyelőre nem is kerültek a részvények az alapítványhoz, legalábbis a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány beszámolójában az áll, hogy a részvények átvezetése a beszámoló készítésekor még folyamatban volt. A közel 10 ezer hektáros földterület földhivatali átvezetésén már túl vannak, márciusban az alapítvány vagyonkezelői jogát bejegyezték.

A Jövő Nemzedék Földje Alapítvány októberi bejegyzése és a tavaly december 31-i másfél hónapos időszakról szóló beszámolójukban szerepel az a majdnem 600 millió forint, amelyet indításként minden alapítvány megkapott az államtól. A pénzből 7 millió forintot személyi juttatásokra fizetett ki az alapítvány, de nem a kuratóriumi tagoknak, ők a beszámoló szerint nem kaptak juttatást. Iroda bérletért és üzemeltetésért 1,3 millió forintot fizettek ki a budai Pasaréti úti villában.

Az egyelőre titok, hogy mire kapta az alapítvány a 15 milliárd forint közpénzt, a Magyar Hang ugyanis már a Miniszterelnökség táblázatában bukkant a támogatások listájára, és meg is keresték a honlappal sem rendelkező alapítvány elnökét, Lázár Jánost, és Győrffy Balázst is megkeresték, de egyiktől sem kaptak választ.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!