szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem fogadta el az MNB a tájékoztatásnak azt a módját, amit a FuturAquánál választottak a részvénykibocsátásból finanszírozott alaptőke-emelés előtt.

Zártkörű részvénykibocsátással szerették volna megemelni a FuturAqua Nyrt. alaptőkéjét, a Magyar Nemzeti Bank azonban felfüggesztette az így kibocsátani tervezett részvények forgalomba hozatalát. A cég ugyanis nem tett eleget a nyilvános forgalomba hozatal során alkalmazandó jogszabályi előírásoknak. Az MNB emellett 5 millió forint bírságot szabott ki.

A felfüggesztés addig tart, amíg a tőzsdei kibocsátó a jogszabályoknak megfelelő, jóváhagyott minimum tájékoztatóját a nyilvánosság számára elérhető módon közzé nem teszi.

A FuturAqua június 29-én döntött a zártkörű részvénykibocsátásról, méghozzá úgy, hogy a már meglévő részvényesek elsőbbségi jogot kaptak volna az új részvények átvételére. Az erről szóló rendkívüli tájékoztatásában a kibocsátó fel is hívta a részvényeseket jegyzési elsőbbségi joguk gyakorlására, amely időszak a döntést követően 15 napig, azaz július 14-ig tart.

Az MNB ugyanakkor megállapította, hogy ez a tájékoztatás nyilvános ajánlattételnek, maga a folyamat pedig nyilvános forgalomba hozatalnak minősül. Értékpapírok nyilvános forgalomba hozatalát megelőzően, de legkésőbb annak kezdetekor a kibocsátónak tájékoztatót, vagy minimum tájékoztatót kell közzétennie, amelyet az MNB előzetesen jóváhagyott. Ennek a kötelezettségének a FuturAqua nem tett eleget. A kibocsátó pusztán a jegyzési elsőbbségi jog biztosítására tekintettel nem mentesül automatikusan a (minimum) tájékoztató készítési kötelezettség alól – közölte az MNB.

A jegybank súlyosító körülményként értékelte a kibocsátó részvényeinek közkézhányadát és hogy a minimum tájékoztató közzétételének elmulasztása súlyos mértékben sérti a befektetők transzparens és időben történő tájékoztatáshoz való alapvető érdekét.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!