szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb évben nagyjából 3 százalékponttal van a NER-hez közel álló vezetők építőipari vállalatainak nyereségaránya az ágazati átlag fölött, kilenc év alatt ez már 117 milliárddal több profitot jelent, mint ha csak az átlagot hozták volna.

Az iparági átlagnál jóval több profitot termelnek azok az építőipari cégek, amelyeknek a vezetői látványosan jó kapcsolatot ápolnak a NER-rel – számolt a G7. Az elmúlt években jellemzően 3 százalékponttal volt az ágazati átlag felett a Mészáros Lőrinchez, Szíjj Lászlóhoz vagy épp Garancsi Istvánhoz köthető cégek bevételarányos nyeresége (2018–19 volt a kivétel, akkor fél-másfél százalékpont volt csak az előny).

A portál úgy számol: ezek a cégek az elmúlt kilenc évben összesen 117 milliárd forinttal több profitot hoztak, mint amennyi nyereségük akkor lett volna, ha az iparági átlagos nyereségrátát érik el.

Ráadásul a növekedés szinte folyamatos. A kormányhoz legközelibbnek ítélt vállalkozók cégei az elmúlt kilenc évben a profitjukat átlagosan több mint 16-szorosára növelték, a negyven legnagyobb építőipari cég összprofitjának már több mint a kétharmada náluk van.

A magyar építőipar kimondottan jól teljesít, ennek ellenére amikor a kormány azzal az indoklással döntött különadókról, hogy néhány szektorban nagy az extraprofit, az építőipari cégeket kihagyta a pluszadóra kötelezettek köréből.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!