szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pénzintézettel szemben még a Pest Megyei Főügyészség indított eljárást, mert sok szerződésében tisztességtelenek voltak a feltételek.

Igazat adott a Kúria a Pest Megyei Főügyészség keresetének, tisztességtelennek ítélte meg az általános szerződési feltételeket az Unicredit Bank több szerződésében is. Az ügyészség egészen a 2000. évre visszamenőleg vizsgálta át a bank által nyújtott ÁSZF-eket, ezután indította meg a pert.

A Kúria most megszületett, jogerős ítélete szerint az unicredites szerződésekben érvénytelen az olyan kikötés, amely a fogyasztóval szembeni jogvita esetén egy adott bíróság kizárólagos illetékességét köti ki, mivel korlátozza a fogyasztó igényérvényesítési jogát. Az ítélet szerint az, hogy egy fogyasztónak egy kizárólagosan illetékes bíróság előtt kell megjelennie (éljen bárhol is az országban a szóban forgó fogyasztó), időben és költségben jelentős és aránytalan teher lehet, ami afelé terelheti a fogyasztót, hogy a várható költségek miatt inkább mondjon le a bírósághoz fordulás lehetőségéről.

Az ítélet szerint emellett tisztességtelenek azok a szerződési rendelkezések is, melyek szerint

  • ha a bank azt állította, hogy küldeményt küldött a fogyasztónak, és azt a fogyasztó nem kapta meg, akkor a megküldés hiányát a fogyasztónak kellett bizonyítania, nem pedig a banknak
  • a bank a fogyasztó bármely kis összegű fizetési kötelezettségének elmulasztása esetén – ha annak nincsenek is komoly következményei – drasztikus és szükségtelen jogkövetkezményekkel élhetett, azonnali hatállal mondhatta fel a szerződést

Volt több olyan tisztességtelen kikötés, amely feljogosította a bankot a szerződési feltételek egyoldalú, utólagos módosítására. Ezek a kikötések azért voltak tisztességtelenek, mert a körülmények megváltozásának következményeit (vagyis, hogy adott változás milyen módon és mértékben hat ki a fogyasztó fizetési kötelezettségére) tartalmazó rendelkezések nem voltak a fogyasztó számára átláthatók.

Az ügyben a Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntésével az említett szerződési feltételek érvénytelenségét megállapította. A másodfokú eljárásban a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség járt el. Az Unicredit Bank a jogerős ítélettel szemben felülvizsgálati kérelemmel élt, azonban a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

A bíróság kötelezte a bankot, hogy a fogyasztók tájékoztatása érdekében az ítéletről közleményt tegyen közzé a saját honlapján, ahol pontosan felsorolják, mely szerződéseik mely pontjai voltak problémásak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!