szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Döbbenetes tempóban szállnak el az ipari termelői árak, a magyar értékesítésre szánt áruk kétharmaddal drágábban készülnek, mint egy éve, az exportra szántak is csak kicsit húzzák vissza az átlagot. És az áremelkedés folyamatos, még az előző hónaphoz képest is látványosan nőnek a termelés költségei.

Az ipari termelői árak idén augusztusban átlagosan 43,4 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Mint írták, az energiaárak meredek emelkedése mellett az alapanyagok drágulása és a forint gyengülése is felfelé hajtja az árakat. Ezek az árak nem teljes mértékben épülnek be abba az árba, amit a fogyasztó vagy vásárló fizet, de amikor a termelés ennyivel drágul, természetes, hogy abból sokat megéreznek a vevők is.

Az áremelkedés éves üteme tavaly november óta van 20 százalék felett, idén május óta pedig már a 30 százalékot is meghaladta, ráadásul folyamatosan nő. A mostani, 40 százalék fölötti szint azonban még az eddigi nagy dráguláshoz képest is újdonság.

Ha nem a tavalyihoz, hanem az előző hónaphoz viszonyítjuk, akkor az látszik: 4,1 százalékkal nőttek a termelői árak júliusról augusztusra. Ezen belül az exportra szánt termékeké csak 0,9 százalékkal, a magyarországi értékesítésre készülőké viszont 10,3 százalékkal ugrott meg egyetlen hónap alatt.

Ráadásul a 43 százalékos drágulás csak egy átlag: ennél is sokkal durvább az, hogy a magyarországi értékesítésre készült áruk és termékek átlagosan 66,6 százalékkal drágábban készülnek el, mint tavaly ilyenkor – ördögi drágulás ez. Ezen belül a feldolgozóipar termelői árai 37,7, az energiaiparé 144 százalékkal nőttek. A külföldi eladásra készülő áruk termelői árai 31,6 százalékkal nőttek egy év alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!