szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az árak kilengése és az energiaellátás biztonsága érdekében két intézkedést jelentett be az MVM Csoport.

Halasztott fizetésben állapodott meg a téli időszakra az MVM Csoport és a Gazprom a világpiaci árak hatásának mérséklése céljából. A halasztott fizetés lehetőségének időszakos beemelése a szerződésbe növeli az MVM Csoport finanszírozási mozgásterét, illetve likviditási biztonságát – közölte a magyar vállalat.

A közlemény szerint Magyarország ellátásbiztonságát a 2021 szeptemberében megkötött hosszú távú gázszerződés és azóta a Gazprom által biztosított többlet gázmennyiségek garantálják.

A Portfolio a halasztott fizetés részleteiről is ír, miután Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egy háttérbeszélgetésen beszélt a lépés szerepéről. A legfontosabb, hogy ezzel az intézkedéssel megszakad a gáz tőzsdei ára és a forint árfolyama közötti szoros együttmozgás. A halasztott fizetés hat hónapra szól, a gázár egy bizonyos küszöbérték feletti részére. Ezen megállapodás szerinti ár felett nem kell tehát fizetnünk a Gazpromnak, hanem 3 évvel halasztódik a fizetés. „Végtelen biztosítás” ez, hiszen nem fizetünk többet egy bizonyos árnál azonnal, az azonnali kockázatot az oroszok viselik – magyarázta a gazdaságfejlesztési miniszter. A halasztott részleteket 3 egyenlő részben fizetjük ki 2026 márciusáig.

Az MVM Csoport azt is bejelentette, hogy földgáztároló kapacitásainak hatékonyabb hasznosítása érdekében átalakítja és fejleszti a jelenlegi gáztárolórendszert.

Az átalakítás érinti

  • az MFGT zsanai tárolóját, amelyben a kapacitás növelése és a kompresszorteljesítmények bővítése a cél, 
  • az MVM csoport hajdúszoboszlói tárolóját is, ahol a társaság 800 millió köbméter párnagáz letermeléséről döntött.

A hosszabb távú cél nagyrészt a meglévő infrastruktúra elemek használatával az alternatív energetikai hasznosítás, például a sűrített levegős energiatárolás, valamint a környékbeli szén-dioxidban dús földgáz felhasználásával a villamosenergia-termelés megvalósítása.

Ezeken túl az MVM és az MFGT közösen vizsgálja a párnagáz letermelését követően a hajdúszoboszlói tároló esetében a szén-dioxid-tárolás lehetőségét is, annak érdekében, hogy a Mátrai Erőmű és a jövőben létrehozandó Tiszai Földgáztüzelési Erőmű szén-dioxid-termelését képes legyen enyhíteni, ezzel hozzájárulva Magyarország klímapolitikai céljainak eléréséhez.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!