szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amiről eddig csak újságcikkek és kriptopiaci elemzések szóltak, az most már hivatalosan is vád lett: Sam Bankman-Fried az amerikai tőzsdefelügyelet szerint is éveken át úgy szervezte a kriptotőzsdéjét és a befektetési vállalatát is, hogy nem volt mögötte fedezet.

Órákkal az után, hogy a Bahama-szigeteken letartóztatták Sam Bankman-Friedet, a nemrég összeomlott FTX kriptotőzsde alapítóját, az Egyesült Államok tőzsdefelügyelete bejelentette, hogy azzal vádolják, éveken át tartó csalássorozatot szervezett – írja a CNN.

A vád szerint Bankman-Fried pontosan tudta azt, hogy a másik cége, az Alameda befektetővállalat mögött nincs fedezet, a papíron meglévő vagyonának a nagy része az FTT-tokenből, az FTX saját kriptopénzéből állt. Eközben a befektetőket az Alameda és az FTX is azzal hitegette, hogy stabil, biztonságos rendszerről van szó.

Ahogy azt az összeomlás utáni cikkünkben írtuk: ez leegyszerűsítve nagyjából olyan, mint ha kiderülne, hogy egy tőzsdeelnök másoknak a tőzsdén befektetett pénzéből pakol át a saját veszteséges cégének kasszájába, és hogy ez ne legyen feltűnő, saját magának pénzt nyomtat.

A kriptovalutázás csodagyerekének tartották, de most már az a kérdés, csaló volt-e vagy bolond

Egy hónapja még arról volt szó, hogy Sam Bankman-Fried az új generáció üzleti zsenije, aki már harminc éves kora előtt dollármilliárdokat csinál a kriptotőzsdéből, és csak arra vár, hogy öregkorában majd elosztogassa jótékony célra a vagyonát. Mostanra bukott emberré vált, és örülhet, ha szabadlábon megússza az egészet, némi pénzt megmentve a korábbi vagyonából.

Az FTX központja a Bahama-szigeteken volt, így került Bankman-Fried is oda. A letartóztatását viszont az Egyesült Államok kérte, ők vádolják csalással. És az amerikai tőzsdefelügyelet közlése szerint ennyinél valószínűleg nem is állnak meg, további vizsgálatok is folyamatban vannak az összeomlott cégcsoport ellen.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!